| niggasinparisxxx a întrebat:

Ajutati-ma la pb asta va rog! daca un grup de elevi se grupeaza in grupe de cate 6 elevi, raman 3 elevi negrupati. Daca acelasi grup de elevi se grupeaza in grupe de cate 8 elevi, raman tot 3 elevi negrupati.
a)Sa se arate ca in grup pot fi 99 de elevi
b)inainte de a fi grupati, sa se afle minim de elevi din grup.
dau funda!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

A)Imparti 99 la 6 si iti da catul 16 si restul 3 si apoi la 8 si iti da catul 12 si restul 3, rezulta ca in grup pot sa fie si 99 elevi.
b)Afli numarul minim daca gasesti numarul care satisface conditia, respectiv este cel mai mic multiplu comun a lui 6 si 8 plus 3. Acest numar este 27. Impartind 27 la 6 obtinem catul 4 si restul 3 iar la 8 obtinem catul 3 si restul 3. Sper ca ai inteles rationamentul. Numai bine!

5 răspunsuri:
| ivy a răspuns:

Minimul de elevi din grupa ar fi 51 deoarece 6*8=48 +3(elevi ramasi). minimiul de levi deci. si la pct`ul a nu pti sa demonstrezi deoarece 99 / 8 = 13 rest 1 elev. deci nu raman 3 elevi dar impartit la 6 da 16 rest 3
Fundalove struck

| blondissima a răspuns:

@Kosmyn18 99/8 nu da 13 rest 1 elev. 99/8=12 rest 3 si 99/6=16 rest 3. Si minimul de elevi nu este 51 ci 27. 4 grupe de 6 elevi plus 3 negrupati sau 3 grupe de 8 elevi plus 3 negrupati

| niggasinparisxxx explică:

Multumesc foarte foarte mult, nu credeam niciodata ca ma veti ajuta asa de mult! va multumesc

| fearfactory a răspuns:

Pai la punctul a verifici daca 99 se incedreaza la cerinta ta si la b faci cu teoema impartirii cu restbig grin=IxC+r

| Denushka a răspuns:

Cam incurcata problema asta! nu am gasit nici o rezolvaresadsorry