| CeraselaIoana a întrebat:

Ajutor! Ce este logical drive? Am facut o partiție la hard și îmi spune că e logical drive partiția, înainte era primary partition, acum vad ca e logical drive

Răspuns Câştigător
| lpavel a răspuns:

Logical - inseamna partitie unde pastrezi fisierele personale!
Adica in acea partitie nu se va instala nimic, nu are treaba cu sistemul de operare... cu alte cuvinte e o zona moarta!
Primary - inseamna partitia unde se va instala tot, de la Windows pana la programe. In aceasta partitie sa nu pui fisiere pentru pastrare ca se vor sterge, punele in partitia Logical!
Sper ca ai inteles! O zi buna! happy

2 răspunsuri:
| stlucian a răspuns:

O parte a un disc fizic, care a fost împărţit şi alocate ca o unitate independentă şi funcţii ca o unitate separată cu totul. De exemplu, unul unitatea fizică poate fi împărțit în drive-F: G: și H:, fiecare reprezentând o unitate separată logic dar tot încă parte de o unitate fizică.

Folosind ierarhia unitate logică este o metodă de organizare mari unităţi de memorie capacity în unităţi mai mici.

O unitate logică(logical drive) este un spaţiu de disc, care este creat în mod logic pe un hard disk fizic. O unitate logică este o partiţie separată cu parametri şi funcţiile proprii, şi funcţionează independent.
O unitate logică poate fi numit, de asemenea, o unitate logică partition sau disc de logică partiţie.

Răspuns utilizator avertizat