| Alqumo a întrebat:

Am 11 ani si vreau sa fac bani online cat si fizic. Strâng 5000 de lei pentru un motocross sau un atv pe care îl voi folosi la 16 când voi da de permis b1 sau am. Vreau sa va intreb cum pot economisi bani mai repede pentru ca eu strâng si alocația si fiecare ban care îl primesc. La vârsta mea nu sunt bun de nimic dar totusi poate voi stiti o metoda de a face bani ca minor.

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

E "usor".
Fiecare luna pui deoparte 85 lei + inflatia, timp de cei 5 ani. Asa se vor aduna banii, cei 5000 lei + inflatia.

| Violleta2022 a răspuns:

La 11 ani este interzis sa ai cont pe TPU!

| Catrice a răspuns:

1000€ pe an ii obții dacă strângi alocația în fiecare luna. Pana la 16 ce ii poți folosi, ii strângi.
Mai ceri lui mami diferența ca pana atunci, se mai scumpesc.

| Zuzu1991 a răspuns:

"acum 5 ore | Jassmina a răspuns:
La 11 ani este interzis sa ai cont pe TPU!"

PE BUNE?!? moama ce se abereaza unii
la 11 ani nu ai voie in anumite sectiuni, sex evident, si sanatate posibil, dar sa nu ai cont deloc...
CAT DE RETARDATA POTI SA FI... SI *DISCRIMINATOARE*?!?

cum spuneau si cei de mai sus, daca timp de 4 ani pui deoparte tot ce poti, atunci o sa iti faci destui bani sa iti cumperi visul
insa, spre deosebire de cei de mai sus, te sfatuiesc, sa te duci cu parintii la banca, sa deschida un cont de economii pe numele tau, care sa NU iti fie disponibil pana faci 16 ani si pana atunci doar sa poti sa bagi bani in el (tentatia e mare cand ajungi pe la 1000 de lei), asta v-a adauga si dobanda la banii aia, nu e mare, dar e MUUULT MAI BINE DECAT NIMIC si mai reduce din inflatie

| Den1sa a răspuns:

Freelancing

| gabriel2004o a răspuns:

Aștepți sa faci 16 ani sa muncești
Sau aduni toate rablele de pc-uri din casa și minezi bitcoin și te rogi sa se scumpească moneda

| AlexandruAdy a răspuns:

Planurile tale sunt mari, toți am avut planuri poate asemănătoare, sau nu cu ale tale când am fost ca tine
Nu te apuca sa strangi bani pentru motocross, îți vei irosi mult timp inutil și ajungi la 16 ani și părinții îți spun că, nu" cross-ul e periculos, și tu vei spune că nu și ei vor spune că da
Asta ca o varianta, cel mai posibil nu vei ajunge sa ai banii aia la anii aia respectiv 16
Deci banii online... Caută altceva, nu îți dă nimeni nimic gratuit
Orientează-te spre o bicicletă, o trotineta electrica daca nu, au și ele adrenalina lor
Tu știi cel mai bine.
Baftă!