| R4doko a întrebat:

Am 14 ani , si din pacate mi-am pierdut buletinul , bine recunosc , nu cred ca l-am pierdut dar nu-l gasesc , am cautat in toata casa...
Ce mi se poate intampla?
Mai pot face altu`?
Cat trebuie sa astept ?
Stie careva ?

Răspuns Câştigător
| OupS a răspuns:

Da te duci la politie si declari ca l-ai pierdut.o sa platesti o taxa de 50 lei si o sa ast 2 saptamani. funda?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG 97/2005 trebuie sa anunti pierderea cartii de identitate (ce-oti fi avand toti cu buletinul?) la SPCLEP (serviciul unde ai facut-o) si sa te prezinti pentru a solicita alta CI in termen de maximum 15 zile de la pierdere si o sa primesti alta CI, citez:
"ART.19.(1) Serviciile publice comunitare de evidenţã a persoanelor elibereazã o nouã carte de identitate în urmãtoarele cazuri:
g) în cazul pierderii, furtului sau distrugerii actului de identitate;
(2) În termen de 15 zile de la producerea uneia dintre situaţiile prevãzute la alin. (1) lit. b)-j), titularul sau reprezentantul legal al acestuia este obligat sã solicite serviciului public comunitar de evidenţã a persoanelor eliberarea unei noi cãrţi de identitate, prezentând documentele prevãzute la art. 14 alin. (3), (4) sau (5)."
Va trebui sa mergi cu un parinte. Numai bine!