| MadnessCaffe a întrebat:

Deci Japonia are un relief in care cutremurele se petrec aproape in fiecare zi. Din ce stiu eu, cu cat sunt mai multe cutremure mici, cu atat riscul unui cutremur mai mare scade, deoarece prin acele cutremure mici se elimina presiune. Daca in Japonia au loc atat de multe cutremure, cum este posibil sa apara un cutremur de 9 pe scara Ritcher? (stiind ca au loc foarte multe cutremure care ar trebui sa elimine o cantitate foarte mare de presiune)

1 răspuns:
| NoChanceForUs a răspuns:

Ce intelegi tu prin presiune? Cutremurul se produce prin prabusirea unei "pesteri" din interiorul scoartei(cum ar fi batolitele de exemplu) sau ca in cazul Japoniei cu placa tectonica.Nu tine de presiune in principal acolo, ci de rupturile placii care sunt constante.Se rup incontinuu acum mult mai puternic.