| Utilizatoare123 a întrebat:

Am auzit ca centralele termice sunt interzise in Franta, Suedia, Danemarca... Daca si la noi se va intampla, cum ne vom incalzi apartamentele?

10 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu e nicio problema daca se vor interzice (desi nu cred ca e posibil asta!) pentru ca toti cei care avem deja montate centrale termice nu vor fi obligati sa le dam jos, asa ca stai fara griji!
Pe langa asta producatorii si vanzatorii de centrale vor face lobby importiva unei astfel de masuri, pentru ca o masura care ar interzice vanzarea lor nu ar face decat sa falimenteze unele afaceri, ceea ce iar este gresit.

Chiar si asa, o astfel de masura nu poate deveni obligatorie cel putin pana in 2030 daca nu si mai tarziu!
Deci fara griji pentru viiorul apropiat!

| Dragobeta a răspuns (pentru Simpatic):

Ce spui? Ia citeste si asta, nu numai TPU: https://www.gandul.ro/......e-20062107

| Simpatic a răspuns (pentru Dragobeta):

Nimic de zis decat ca este un articol slab, de cacao in sensul jurnalismului facut de catre cei de la Romania Tvwinking
Zice ca vor fi interzise in Romania sus in titlu... dar stai ca este o directiva UE pentru toate statele membre...
Am si zis mai sus de anul 2030 caci stiam de multa vreme, este coincidenta cumva ca vor sa interzica motoarele termice la masini? NU
Dar le vor interzice crezi? NU, pentru ca nu se vor fi terminat de adus in tarile de categoria C, masini din tarile de categoria A, adica catre Romania,Bulgaria, Ungaria, Serbia etc (tari lumea a II-a) vor veni masini diesel second-hand pe trailere in continuare, ce masini? ce arunca Germania, Franta, Spania, Olanda etc
Si ei imi spun ca doar centralele polueaza si trebuiesc inlocuite.

Stii ce fac eu? in 2029 spre sfarsitul anului imi iau alta centrala noua, sa vedem cum mi-o interzice dupa ce am montat-o si verificat-o de inginer autorizat!

Deci? sa luam de bune toate vrajelile astea?
Eu zic ca nu.

Este multa propaganda facuta chiar de la varful UE pentru tarile slabe de inger, Romania este si ea vizata pentru ca nu are nici europarlamentari competenti, sa numai vorbesc de politica interna care este la pamant.

Sper pe viitor sa nu ma mai contrezi cu prostii deoarece nu imi zici lucruri noi, imi place sa fiu contrat dar pe probleme serioase si de catre useri pe masura, care privesc constructiv si aduc argumente solide (cum ar fi NLS pe IT, alti useri pe folosofie etc), la tine pare ceva neconstructiv, antipatie fata de mine! asta nu o halesc!
Stima

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sunt interzise centralele termice de apartament pentru costructiile ce vor urma. Nu iti ia nimeni centrala din casa

| dullcat a răspuns:

Un singur sistem de incalzire, centralizat la tot blocul de locuinte colective.Eu stiam ca masura este pentru cladirile noi construite.

| relian a răspuns:

Si de ce in Ro se trag conducte de gaz, sa faci cu gazu ce anume? Ro ar trebuie sa iasa din UE, de fapt trebuia sa iasa de mult timp, ba ar fi trebuit nici sa nu intre.UE inseamna de fapt sclavageala, or sa duca omu exact in evu mediu, asta si urmaresc aia, cand populatia nu avea voie sa poarte arme de nici un fel, sa plateasca taxe si pe fumu ce iesea de la sobe, sa execute tot ce li se cere.

A obliga un om sa se incalzeasca cu ce vor ei, asta inseamna atac la libertatile omului, iar prostimea tace.
In SUA guvernu nu te obliga sa te incazesti cu ce spun ei, ai la dispozitie orice metoda, de la lemne la curent electric si ozn-uri daca poti, este alegerea ta.

UE trebuie lasati in urma, RO sa isi vada de drumu ei, niciodata nu am fost cu ei si nici nu vom fi, incepind de la Burebista, Tarile romane si pana astazi,. mereu am fost singuri, nu am fost cu rahaturile astea din vewst care totdeauna au cautat doar sa ne jegmaneasca.

Eu vad ca in RO se trag conducte si la sate peste tot de gaze, doar nu leor trage doar asa de frumuseste.

Nu cred ca romanii vor interzice ceva, ne vom incalzi cu lemne si in 2050 pe pariu laughing

| Dragobeta a răspuns:

Centralele pe gaz vor fi înlocuite cu pompe de căldură.
https://www.gandul.ro/......e-20062107
Desi din ce am auzit pana acum nu au mare randament.

| Utilizatoare123 explică (pentru Dragobeta):

Si cum ramane cu termoficarea radet? sad eu de exemplu nu am centrala

| NLS a răspuns (pentru Dragobeta):

Pompele de caldura pentru temperaturi joase (despre acestea e vorba) au randament suficient:
la contructii noi,
cu incalzire prin pardoseala
si bine izolate.

Nu se pot folosi eficient pentru calorifere, deoarece apa dintr-un calorifer ar trebui sa aiba in jur de 65-70-75 grade C, iar o pompa de caldura nu poate crea temperatura asta (Exista si pompe de caldura cu 2 compresoare, ce incalzesc apa la ~80 grade C, dar nu se urmareste introducerea lor la constructii unifamiliale, din motive de randament).

Incalzirea prin pardoseala are nevoie de o temperatura de ~40grade C, exact cat poate o pompa de caldura de temperatura joasa sa produca.

De acea legea e doar pentru constructiile noi.
Nu te poate obliga nimeni sa iti instalezi incalzire prin pardoseala sau/si sa o izolezi, daca tu nu ai posibilitati.

| Dragobeta a răspuns (pentru NLS):

Oradea e plina de pompe de caldura. Nu stiu cum e in case dar stiu ca multi nu sunt multumiti.
Nu, nu e vorba de apa termica subterana pe care o au.