| liviu34 a întrebat:

Din ce cauza se produc explozile la centralele termice

2 răspunsuri:
| simpluone a răspuns:

Daca e cu gaz, din cauza acumularilor de gaze, atunci cand raportul dintre gaz inflamabil si oxygen ajunge la o valoare optima atmosfera devine explozibila sau in special daca e electrica datorita presiunii mari a apei. Datorita incalzirii apa se dilata exercitand o presiune din ce in ce mai mare asupra peretilor de tabla ai boilerului pana cand acestia cedeaza.

| Toader_Alex_1989 a răspuns:

Probabil din cauza suprasolicitarii sunt n-spe mii de factori de ce nu cauti pe net sau doresti parere noastra?