| anonim_4396 a întrebat:

Am comandat online de la Altex o masina de spalat. Era sigilata iar garantia era inauntru. Am primit doar factura de la firma de transport. Garantia nu e completata, e valabila? Ce pot sa fac?

Răspuns Câştigător
| Cherry94 a răspuns:

Salut, tot de la Altex am si eu telefonul achizitionat si tot asa cu garantia necompletata, nu e nicio problema, garantiile acetea nu trebuie sa fie completate, se completeaza in service daca trimiti masina de spalat si in cazul meu telefonul, in vaza facturii de achizitie. O zi buna!

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru reparatiile in garantie trebuie sa duci/trimiti aparatul la vanzator (deci tot la Altex). Pentru reparatii gratuite trebuie sa ai:
- bonul fiscal, cu data cumpararii
- ambalajul
- aparatul cu probleme, ne-deteriorat de tuine sau de proasta utilizare, neconforma cu manualul de utilizare
Daca sunt obiecte mari, atunci transportul il priveste pe vanzator, de la domiciliul tau.
In certificatul de garantie se vor inscrie de service reparatiile facute. Daca reparatiile depasesc un numar /durata prevazuta de lege, atunci poti solicita schimbarea aparatului.

| Cherry94 a răspuns:

In baza*

Răspuns utilizator avertizat
| RaysaR a răspuns:

Si eu am comandat tot asa un aparat electrocasnic dar nu de la Altex de la Flanco si la fel mi s-a intamplat. Am sunat la ei sa intreb si mi-au trimis garantia completata am vorbit cu ei si am primit-o pe e-mail.