| teodora0109 a întrebat:

Am fost sunata de pe nr asta 0374180200 spunand ca este un sondaj de opinie Orange. Este o farsa? Nu mi s-a cerut date personale, doar intrebari referitoate la serviciile Orange, dar din cate am citit pe Google pare a fi o farsa.

Răspuns Câştigător
| Shatteredx a răspuns:

A specificat foarte detaliat ca nu i-a cerut nimeni date personale. Din cat ma ajuta pe mine cultura generala, CNP-ul, adica Codul Numeric Personal intra la date personale, il tradeaza insusi numele.
Nu pare a fi o farsa si chiar daca ar fi una, daca nu ai dat nici o informatie personala, n-ai ce sa patesti sau sa fi furata sau ceva. Eu i-as suna inapoi si le-as face si lor un sondaj.
Bafta.

4 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

Nu ești primul care a fost sunat de pe numărul acela. Nu știu cui aparține, dar știu că Orange nu face sondaje de opinie prin telefon, mai ales de pe număr RDS.

| OrangeHelper a răspuns:

Salut,
Apelul primit nu reprezinta o tentativa de frauda. Ai fost sunata de catre o companie care realizeaza un studiu pentru Orange Romania, studiu ce priveste satisfactia clientilor nostri cu serviciile folosite, intentiile viitoare, competitivitatea ofertelor etc.
O zi buna,
Orange Helpers

| frikk a răspuns:

Din moment ce nr nu este ascuns nu este o farsa.este sondaj.

| eXplosSive a răspuns:

Daca ai dat CNP-ul nu e ok. Cati ani ai? Esti abonat?

Totusi sa nu uitam ca sunt o groaza de carcotasi pe internetul asta...care mai de care cu opinii mai acide ca altul.

| Shatteredx a răspuns (pentru eXplosSive):

A specificat foarte detaliat ca nu i-a cerut nimeni date personale. Din cat ma ajuta pe mine cultura generala, CNP-ul, adica Codul Numeric Personal intra la date personale, il tradeaza insusi numele.
Nu pare a fi o farsa si chiar daca ar fi una, daca nu ai dat nici o informatie personala, n-ai ce sa patesti sau sa fi furata sau ceva. Eu i-as suna inapoi si le-as face si lor un sondaj.
Bafta.