| RaR a întrebat:

Am net de la ROMTELECOM CLICKNET si pe contract scrie 2 MB/S iar eu descarc cu maxim 212 KB/S.Ce pot face?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este destul de bine, 2 MBps este o viteza nominala, ideala, in practica nu poate fi atinsa niciodata iar download-ul este de 8 ori mai mic decat viteza nominala, astfel ca ideal ai putea avea cca 250 KBps. Numai bine!

| Andrei117 a răspuns:

Daca ai 2 mega nu inseamna ca descarci cu 2 mega cum a zis si Ioan. Eu am net de 20 mega si descarc maxim cu 2 mega

| Sw33t20 a răspuns:

2 MEGA nu inseamna ca ai download sau upload de 2. Din cate stiu eu la 2 mega nu vei depasi niciodata mai mult de 200 de kilo maxim pe secunda la download si 40-50 kilo upload, asa tine reteaua lor. De ex la 6 mega ai download de 600 de kilo pe secunda, asta depinde si de zona unde esti, daca ai reteaua buna.