| Hamyx a întrebat:

De ce la un abonament de la care pe contract scrie 20Mbps (romtelecom) eu descarc cu 50-52kb/s?

Răspuns Câştigător
| SuicideSilence a răspuns:

Viteza din contract este scrisa in Megabite (Mb), nu in Megabyte (MB) (atunci cand se face o descarcare este trecuta viteza in Megabyte. MB). deci... viteza ta ideala de download este 2, 5 MB. dar mai apar si interferente etc etc. viteza reala fiind de 1, 8- 2MB/s. in nici un caz de 50kb.
posibil sa fie o problema software

| Hamyx explică (pentru SuicideSilence):

MODEM : Huawei HG655B
Problema la software straight face pai ce pnm ma ca de 2 ani merge netu asa
Deci primul an am avut 100kb/s
Anu asta a scazut la 50kb/s (am sunat la aia si cica nu stiu ce vrajeala ca a expirat un fel de bonus si alte vrajeli )

3 răspunsuri:
| SuicideSilence a răspuns:

Sau poate ai un router / switch prea lent.

| L7w7n7d7 a răspuns:

Păi asta-i viteza. Eu la RDS, când aveam net prin cablu, aveam 100 Mbps şi descărcam cu 500 kb/s, de cand m-am mutat pe fibra optica descarc cu 5-10 mb/s