| Denis505 a întrebat:

De ce cand fac un test de viteza pe net imi arata ca am viteza de download de 6mb/s si de upload de 1mb/s iar cand dau sa descarc ceva imi merge cu 600kb/s, maxim 800.
P.S.:am netu pe romtelecom iar de platit pe contract scrie ca platesc pentru 12mb/s..care ar putea fi problema?

Răspuns Câştigător
| SilviaDulcik a răspuns:

Nu inteleg, ori nimeni nu se pricepe ori toata lumea glumeste.

Contractul este de 6 mb/s, viteza down.
Acesti 6 mb/s (mb = megabit) se impart la 8 pentru a se converti la MB/s (MB = megabyte).
6 mb/s/8 = 0.75 MB/s, de aici si viteza de internet.

taken a explicat ceva dar nu suficient, banuiesc ca nu avea timpul necesar.

7 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Vitezele de pe speedtest sau ma rog, din teste de viteza internet sunt in mbps. si 1mb/s=8mbps.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut. 6mb = 600 kb/s, este corect. Daca aveai 100 mb = 10 mb +. O zi bună!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă platești net-ul pentru 12 mb, ar trebui să descarci cu 1, 2, daca ai 6 mb, cu 600. Sună la ei. Salut!

| sayWhaaat a răspuns:

Viteza de browsing nu e tot una cu cea de download.

| HotuDePrajiturele1398 a răspuns:

Poate sunt multi utilizatori, de asta merge greu.

| Dastlast a răspuns:

Cred ca in contract scrie viteza de PANA LA 12 mb. Vezi RCS/RDS pentru viteze superioare.

| k1DDDddUu a răspuns:

Asta asa este. Si eu platesc pentru 16 mb/sec si imi scoate cu 1.5mb/sec maxim. Atata ai latime de banda, mai precis cu atat vor ei sa downloadezi maxim jocuri, filme, etc.