| anonim_4396 a întrebat:

Am o cabana in padure, doua dormitoare, o bucatarie, o baie si un living. Aveti vreo sugestie de alimentare de curent? Panourile sunt destul de scumpe, este mic rau cu un debit destul de mic de la care nu cred ca as putea lua atat de multa energie. M-am gandit la un generator dar nu stiu cata benzina consuma, as fi in stare sa iau si unul la o mie de euro doar sa stiu ca nu o sa stau sa aduc toata ziua benzina cu caminul la cabana ca nu ajung nicaieri cu asta.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Https://www.economica.net/......85750.html

pentru panouri statul face subventii maricele

| mihai69 a răspuns:

Dacă dai 1000€, poți foarte bine să iei două panouri de 300 W, un invertor hibrid off-grid de vreo 2 kW, două baterii. Plus o eoliană să le ajute. Și ai scăpat de griji, nici nu poluezi, nici nu ai probleme dacă nu poți porni grupul etc.
Mă rog, de invertor nici nu e musai nevoie, dacă o să ai consumatori doar de 24 V de pildă.

| CodrutElian1990 a răspuns:

De regula consuma de la 1 la 2, 5 l la ora.

| Alverto a răspuns:

Caută Cezar Outdoors pe YT, dai pe Instagramu' lui și îl întrebi pe el
Fiindcă și el are o cabana (părăsită) și mă gândesc că nu sta cu lumânarea noaptea deci, s-ar putea să folosească ceva energie