| VanHelsinG007 a întrebat:

am un procesor dual-core.mi-am pus everest sa vad care e treaba ca imi merge greu tare pc„u.acolo imi arata cpu#1 usage 0% si cpu#2 usage 100%. asta inseamna ca un nucleu nu mai merge cum trebuie sau ce? si la temperatura imi arata 17 grade c. faza e ca in task manager la cpu usage e 100% chiar si cand e deschis pc fara sa deschid alt program.care o fi cauza? link http://speedy.sh/2VCxY/eroare1.png.ms

3 răspunsuri:
| CoL00SaL a răspuns:

Ai multe programe instalate banuiesc eu...cel mai bine dezinstaleaza ce nu ai nevoie...

| VanHelsinG007 explică (pentru CoL00SaL):

Dae care e faza cu necleele? ca e dual core dar primul zice ca e folosit 0% si al doilea 100%./.nu ar trebui amndoua sa functioneze in acelesi timp deodata ce e dual:? mi-am pus nod32 si vad ca acum sia mai reventi...cu opera si netu pornit nu sare de 10%

| CoL00SaL a răspuns (pentru VanHelsinG007):

Da...e posibil sa fi avut virusii, iar faza cu nucleele este ca un procesor dual-core are doua nuclee de executie separate pe acelasi cip care ruleaza la aceeasi frecventa. Ambele nuclee impart aceeasi package fizic si aceleasi interfete cu chipset-ul si memoria. Totusi, ele pot opera ca nuclee distincte de executie. Procesarea dual-core este una dintre metodele de a furniza performanta in timp ce se balanseaza cerintele de putere si consta in adaugarea mai multor resurse procesorului si nu in cresterea frecventei acestuia.