| sindeiu a întrebat:

Am o intrebare daca vreau sa trimit un produs la garantie certificstul de garantie se prea la courier sau nu si daca nu cum courierul ia legatura cu cei de la sediu ca a ajuns coletul stie cineva?

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu! In cutia produsului bagi factura in copie si certificatul in original. Apoi sigilezi bine cutia sau o bagi in pungile speciale ale curierilor. Curierului ii spui ca (potrivit legii) plata se face la destinatar si nu platesti tu (expeditorul).

| sindeiu explică (pentru Salontanul):

Deci bag certificatul de garantie in cutie unde e produsul si il sigilez dupa il dau la courier si nu mai trebuie sa-i dau nimic cum ar fi nr de telefon?

| Salontanul a răspuns (pentru sindeiu):

Scrii pe o hartie adresa si numarul de telefon al service-ului (de pe certificat), adresa si numarul de telefon propriu si te uiti cu atentie sa fie completat cu numele tau, factura denumirea si modelul obiectului eventual seria daca certificatul o cere. Magazinele nu le prea completeaza.

| sindeiu explică (pentru Salontanul):

Si hartia o dau la courier?

| Salontanul a răspuns (pentru sindeiu):

Doar sa-si noteze. El va scrie pe AWB (avizul de insotire) datele de pe hartia ta.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Am uitat sa-ti spun ca nu te va anunta nimeni daca a ajuns sau nu coletul insa, in cele mai multe cazuri, acesta ajunge in 48-72 ore.