| Mony_4137 a întrebat:

Am o intrebare in legatura cu "Bani de liceu" : Indemnizatia pentru cresterea copilului sau alocatiile pentru copii se socoteste la venitul brut lunar pe membru de familie?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Venitul brut lunar care se ia in calcul, conform HG 1488/2004, art. 3, cuprinde toate veniturile cu caracter permanent realizate de toti membrii familiei, cu exceptia alocatiei de stat pentru copii, alocatiei suplimentare pentru familiile cu multi copii, bursele de studii si bursele sociale. Rezulta ca indemnizatia pentru cresterea copilului pana la 2 ani intra in acest venit, dar alocatia pentru copii nu intra. Venitul brut lunar pe membru de familie, realizat pe ultimele 3 luni, nu trebuie sa depaseasca suma de 150 lei(art. 1). Numai bine!

3 răspunsuri:
GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Ba, bineinteles. Orice venit intra in familie in decursul unei luni e considerat venit al acelei familii indiferent de natura lui.Bafta!

| Domyno a răspuns:

Din cate stiu, parca daca ai sub 4 milioane pe membru de familie, alocatiile cresc de la 40 la 60 de lei (o avere laughing ). Iar la indemnizatiile de crestere a copilului, aici nu mai stiu. Nu sunt sigur nici care trebuie sa fie suma pentru alocatii, eu asa stiam ca trebuie sa fie sub 4 milioane.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da