| anonim_4396 a întrebat:

Am o intrebare legata despre studiile pe care le fac la momentul de fata.
Eu, pe viitor, sunt 100% convins ca o sa ajung sofer, mai intai pe masina mica, apoi mare, iar in cele din urma, pe tir. Okey, asta nu conteaza...
Eu studiez acum la profilul Turism si Alimentatie, in anul 2. Intrebarea mea este urmatoarea:
Care profil m-ar avantaja mai mult pentru. aceasta meserie?
Turismul sau filologia?
Eu ma gandeam sa ma transfer la filologie, dar as vrea sa aud niste pareri de-ale voastre.
Multumesc anticipat!

1 răspuns:
| mixxjim a răspuns:

Ramai unde esti, te chiunui degeaba cu transfer, diferente, colegi noi, profi noi etc. Daca esti convins ca vrei sofer nu conteaza la ce liceu esti, desi ti-ar fi prins bine unul pe filiera cu profil auto, ieseai deja cu carnet si pentru profesionist, nu mai dadeai tu banii pe scolile de soferi si asteptai atatia ani sa faci vechimea necesara sa poti da pentru carnet de profesionist. daca vrei sa mergi pe tir insa incearca sa inveti vreo limba staina macar, daca tot esti la scoala si geografia de la turism o sa-ti prinda bine - asta daca faceti ceva la ore. succes!