| Andr3yCzz a întrebat:

Am o intrebare legata de studiile pe care le urmez.
Pe viitor, sunt 99% sigur ca voi fi sofer, mai intai pe masina mica, apoi pe ceva mai mare si-n cele din urma, pe TIR (international sau nu). Okey, asta conteaza mai putin.
Eu studiez profilul turism si alimentatie de doi ani (cl. a X-a).
Intrebarea mea este:
Care profil m-ar avantaja mai mult pentru aceasta meserie? Turismul sau filologia?
Ma gandeam la filologie deoarece aici se face mai multa geografie si se bazeaza mai mult pe limbile straine, iar eu, ca sofer, am nevoie de asta.
Astept pareri.

1 răspuns:
| mgtow a răspuns:

Nu conteaza ce studii faci, in soferie trebuie sa stii putina engleza daca ai de gand sa pleci international, cateva notiuni de mecanica si aia da, la inceput pe un autotren e bine sa fi cu un alt sofer ca sa te invete. Asa singur daca dai de greu intri in panica: nu e musai sa incepi pe duba pentru ca tot una e sa intri pe un camion doar ca variaza gabaritul si e un fel de discriminare partea cu josul. Eu am vechime in strainatate 2 ani si ceva si am pretentii sa incep pe autobuz sau camion dar nici tu odata cu gradele scoase nu trebuie sa iti pierzi sperantele ca firmele nu angajeaza incepatori. Toata lumea o ia de la fund spre linia sfarsitului.