| BogdanAndrei93 a întrebat:

Am o masina de spalat Indesit si imi da direct apa afara, adica pe la scurgere, imediat ce o pornesc. Trage apa si o da afara. Nu isi incepe programulCe ar putea avea?

Răspuns Câştigător
| JackR a răspuns:

Angrenaj avea masina de spalat pe care o folosea bunica ta. Asta mai noi (facute in ultimii 20 de ani) au programatoate cu relee sau (alea scumpe rau) cu microprocesoare.

Cel mai probabil programatorul a ramas blocat (unul din releee nu mai functioneaza) sau primeste un semnal "parazit" de la pompa de eveacuare (senzorul de activare a pompei este defect). Daca ai "bafta" si este numai senzorul, scapi ieftin. Daca nu, si trebuie sa schimbi tot programatorul, mai bine cumperi alta masina de spalat. I orice eventualitate, cheama un "meserias" sa se uite la ea.

18 răspunsuri:
| Victoria18 a răspuns:

Ar putea fi defect angrenajul

| BogdanAndrei93 explică (pentru Victoria18):

Am sa verific dar nu stiu daca e de acolo

| Victoria18 a răspuns (pentru JackR):

Habar n-ai pe ce lume traiesti. Angrenaj au si masinile semi-automate produse acum. Mai informeaza-te ca nu stii nici pe ce lume traiesti.

| JackR a răspuns (pentru Victoria18):

Papusa, du-te si discuta cu prietenele tale despre pantofi si posete si lasa chestiunile tehnice pentru cei care stiu despre ce este vorba.
Angrenajul este un ansamblu de roti dintate, roti melcate si/sau lanturi (ca sa ai o idee, ca cel de la bicicleta, unde ai un pinion (roata dintata) la roata din spate, un ansamblu de pinioane la pedala si un lant care transmite miscarea de la pedala la roata din spate). Unde ai vazut tu asa ceva intr-o masina de spalat?

| Victoria18 a răspuns (pentru JackR):

Ma inveti tu pe mine ce e angrenajul? Cand am vazut unul la o maşină semi-automata?! Una e ala de bicicleta si alta e cel de masina, si masinile automate cat si cele semi-automate pot avea. Eu care sunt fata stiu, dar tu esti probabil barbat si nu stii nici pe ce lume traiesti.

| JackR a răspuns (pentru Victoria18):

Desigur, sunt foarte curios ce stii. Am citit cateva din raspunsurile tale. Cel cu "vena osoasa" este de departe preferatul meu. Sunt extrem de curios sa aflu ce este vena osoasa si pe ce planeta creste. Ma ajuti?

| BogdanAndrei93 explică (pentru JackR):

Multumesc. Este programatorul de vina pana la urma. Acum am scos placa si ma uit peste ea poate reusesc sa o repar... daca nuuu cum ai spus si tu alta masina de spalat.

| Victoria18 a răspuns (pentru JackR):

Vena osoasa sau maduva osoasa se afla in maduva osoasa. Mai treci pe la scoala.

| JackR a răspuns (pentru Victoria18):

Fetita, am facut mai multi ani de scoala decat numarul tau de la pantof.
Vena osoasa este o aberatie, una din multele pe care le-ai scris pe site-ul asta. Nu stau sa-ti explic ce este gresit in ceea ce spui, ar insemna sa pierd prea mult timp. Dar imi permit sa-ti dau un sfat: indiferent cat de mult crezi ca stii, verifica de doua ori, din doua surse diferite, pana sa scrii ceva, pentru ca, din nefericire pentru tine, scrisul ramane.

| Victoria18 a răspuns (pentru JackR):

Ai incurcat angrenajul de la bicicleta, cu cel de la masina...

| Victoria18 a răspuns (pentru Victoria18):

Se afla in cavitatea osoasa*

| JackR a răspuns (pentru Victoria18):

Se pare ca ai idei putine, dar fixe!

| Victoria18 a răspuns (pentru JackR):

In locul tau recunosteam ca nu stiu ce e angrenajul.

| JackR a răspuns (pentru Victoria18):

Uita-te la ce am scris mai sus: "Angrenajul este un ansamblu de roti dintate, roti melcate si/sau lanturi"
Uita-te ce zice DEX-ul: "ANGRENÁJ s.n. 1. Sistem de roți și de pinioane care se angrenează unele în altele. ◊ Angrenaj cu lanț = angrenaj făcut cu ajutorul unui lanț." https://dexonline.net/definitie-angrenaj

Asa ca ia-ti fitele astea de pitipoanca ofensata si bagati-le in... vena osoasa!

| Victoria18 a răspuns (pentru JackR):

Https://www.olx.ro/......4cXHK.html
Nu stii pe ce lume traiesti.
In locul tau recunosteam ca nu stiu ce e un angrenaj pentru Masina de spalat

| JackR a răspuns (pentru Victoria18):

Cum spuneam, idei putine dar fixe! Imi arati un "angrenaj" pentru o masina de spalat SEMIAUTOMATA, care nu are nimic de-a face cu masina de spalat despre care s-a discutat (la trecut, pentru ca defectul era, asa cum am presupus, la programator). Pe de alta parte, respectivul component nu poate influenta in nici un fel comportamentul pompei de evacuare a masinii de spalat, fie ea automata sau semiautomata.
Asa ca ma repet, daca nu stii despre ce este vorba, taci!

| Victoria18 a răspuns (pentru JackR):

Mai omul lui Dumnezeu, stiu ca angrenajul nu avea nicio legatura, vreau doar sa iti arat ca nu stiai ca exista angrenaj la Masina de spalat

| JackR a răspuns (pentru Victoria18):

1. "Omul lui Dumnezeu" era preotul care m-a botezat.
2. Nimic din ce imi poti arata nu ma intereseaza sau surprinde, le-am vazut pe toate.

| JackR a răspuns (pentru Victoria18):

Angrenaj avea masina de spalat pe care o folosea bunica ta. Asta mai noi (facute in ultimii 20 de ani) au programatoate cu relee sau (alea scumpe rau) cu microprocesoare.

Cel mai probabil programatorul a ramas blocat (unul din releee nu mai functioneaza) sau primeste un semnal "parazit" de la pompa de eveacuare (senzorul de activare a pompei este defect). Daca ai "bafta" si este numai senzorul, scapi ieftin. Daca nu, si trebuie sa schimbi tot programatorul, mai bine cumperi alta masina de spalat. I orice eventualitate, cheama un "meserias" sa se uite la ea.