| xEgoist a întrebat:

Am o problema cu calculatorul.
Cand ma joc un joc gen Need ofr Speed, Battlefield etc. dupa vreo 5 minute de joc mi se stinge calculatorul,
Am Procesor : DualCore AMD Athlon 7550, 2500 MHz (12.5 x 200) Placa de Baza: ASRock N68C-S UCC
Placa video: ATI Radeon HD 3450

Temperaturile lor ( in StandBy)
CPU: 53 °C (127 °F)
Placa de Baza: 44 °C (111 °F)
GPU Diode: 52 °C (126 °F)
( Coolerul procesorului merge cu 2250 RPM )

Nu stiu ce sa fac duntre : 1. Sa imi iau un cooler pentru procesor nou si 2. Sa imi iau pasta termoconductoare.
Voi ce ziceti?
Sau aveti alte solutii?

Răspuns Câştigător
| florin1979 a răspuns:

Descarca programul asta http://www.cpuid.com/downloads/hwmonitor/1.20-setup.exe instaleaza-l, baga-l in bara, joca-te 2 minute battlefield sa zic, ca sa nu apuce sa se restarteze, iar apoi zi-mi temperaturile MAXIME inregistrate in program. sau cauta-ma la id mess sprintaroiuflorin sa vorbim mai detaliat acolo si sa incerc sa te ajut cum trebuie. ori procesorul ori placa video atinge temperaturi foarte mari si de aici restartul.

3 răspunsuri:
| VTX a răspuns:

Cel mai probabil ai ramas fara pasta... daca era de la cooler iti crestea mult temperatura

| xEgoist explică (pentru VTX):

Pai temperaturile alea care le-am scris is cand nu ma joc...
Cand ma joc temperatura CPU depaseste 80 °C

| florin1979 a răspuns (pentru xEgoist):

Poate fi pasta uscata, poate fi radiatorul coolerului imbibat de praf, poate fi lipsa ventilatiei in carcasa. sunt multi de "poate". insa ai dat detalii putine pentru a putea fi ajutat.