| Maestronos a întrebat:

Am rulat Aida 64 extreme edition ca sa aflu temperaturile componentelor. Placa de baza: 42C, CPU 41C, MCP: 62 C, GPU Diode: 69 C. Aceste temperaturi sunt luate cand nu solicit foarte mult pc. Cand l-am solicitat tare temperaturile au ajuns pana la: Placa de baza: 42c, CPU: 56C, MCP 65C, GPU Diode: 69C.
Am urmatoarele componente: placa de baza ASRock N68C-S UCC, 4GB ram DDR3, procesor AMD Athlon 64 X3 440, HDD 1TB, Captiva GeForce G210 1gb ddr3 64. Sunt normale aceste temperaturi asa ridicate? Ce inseamna MCP si GPU Diode?

Răspuns Câştigător
| florin1979 a răspuns:

Sunt foarte bune, mai ales ca afara este destul de cald si implicit si in camera temperatura este mare! la procesor, pana in 65-70C nu ai de ce te ingrijora iar la placa video pe la 90 C trebuie sa iti faci probleme! poti incerca sa lasi capacul lateral al carcasei deschis, pentru o aerisire mai buna si sa cureti componentele de praf(daca ai asa ceva)

4 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

GPU e de la placa video.
GPU - graphics processing unit.
Funcţionează în regim normal până la 73 grade Celsius
MCP este un chipset "comun" ca sa zic aşa, nVidia a incorporat sb si nb intr-un singur chip.
Se stie ca aceste chipseturi sunt fierbinti dar temperatura e ok, atata timp cat nu ai probleme, nu-ti da restarturi sau ecrane albastre.
CPU puncţionează normal până la 47 grade Celsius.
Placa de bază până la 50 grade Celsius.

| Maestronos explică (pentru Arthur):

Tu ai zis ca CPU e normal sa fie pana in 47. al meu a avut si 60C dupa 3 ore de battlefield 3. Ar trebui sa imi iau un ventilator mai bun?

| florin1979 a răspuns (pentru Maestronos):

Poti incerca sa schimbi pasta termoconductoare!

| Arthur a răspuns (pentru Maestronos):

Depinde de procesor, şi 65 de grade Celsius pot fi normale şi chiar mai mult. Se caută datele de catalog al procesorului respectiv şi se verifică dacă se încadrează în limitele normale.
Trebuie avut grijă periodic de praful de pe radiator şi cooler, eventual schimbat cu altul mai performant, respectiv pasta termoconductoare.
Vara în special aceste valori o iau razna.