| Geronimo9234341 a întrebat:

Am o problema foarte complicatabig grineci eu anul asta imi fac pentru prima data buletinul (19 iulie), dar eu trebuie sa plec in 20-25 iunie in Germania, am pasaport temporal valabil pana la 13 iulie 2011...eu vreau sa ma intorc prin septembrie.Cum pot rezolva asta? Funta, va rog! big grin

Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Cu cerere motivată și documente (bilet de avion/autocar) doveditoare să îți faci atât cartea de identitate (nu buletin!) și pașaportul pentru a nu avea probleme pe drum!
Toate astea le faci la Evidența Populației și tot acolo îți faci și pașaportul.
Pa, pa.

6 răspunsuri:
| fetitaCUPiscoturile a răspuns:

In primul rand daca nu ai buletin si ai doar pasaport si acesta expira foarte repede nu o sa te lase sa intri in tara respectiva. Din cate stiu eu trebuie sa mai ai cel putin 3-6 luni valabilitate la pasaport ca sa poti intra in tara respectiva. Regula asta e pentru africa, asia. pentru europa nu stiu pentru ca se poate intra cu buletin dar tu cum nu ai s-ar putea sa se impuna o regula de valabilitate!

| iuli a răspuns:

Pasaportul trebuie sa fie valabil inca 6 luni de la intoarcerea in tara, altfel nu te lasa sa iesi din tara. Ca sa poti sa iesi din tara trebuie sa-ti innoiesti pasaportul.
Parca buletinul poti sa ti-l faci cu o luna inainte de implinirea varstei, dar nu mai stiu sigur.
Te sfatuiesc sa te interesezi cat mai repede deoarece pana pe 20 iunie mai sunt 5 zile.
Succes!

| djandrei a răspuns:

Trebe sa platesti ceva taxa in plus si til face pe loc va fi gata in cateva ore pana mai mergi tu prin oras la o plimbare o cafea o berica una alta ii gata si poti merge dupa elwinking intreaba tu acolo cat trebuie sa dai sa til faca pe loc. aaa si app poti sa mergi si cu 2-3 zile inainte sa faci 14 ani ca asa am facut si euwinking si mi lo facuttongue si il scoti in ziua cand pleci sai in 19 cand vrei tuwinking bafta

| Lluuminitaa a răspuns:

Faci cerere la sectia unde iti faci buletinul sa iti faca buletinul la urgentza pentru asta trebuie sa te uci cu biletul de avion sau cu ce pleci ca sa vada ca chiar este o urgentza si ar trebui sa ti-l dea in cateva zile big grin succes :*

| anamaria772 a răspuns:

Te duci sa iti schimbi pasaportul si spui sa ti`l faca la urgenta. Sper ca te-am ajutat. fundita?big grin

| anamaria772 a răspuns:

Te duci sa iti schimbi pasaportul si spui sa ti-l faca la urgenta. Sper ca te-am ajutat. fundita?big grin