| adela2012 a întrebat:

Am o problema mai complicata si ciudata pe care nu o inteleg, e mult de spus, nu stiu cati dintre voi vor sta sa citeasca atat, dar incerc si eu aici.
Bun, sa incep cu inceputul: e o problema legata de prietena mea cea mai buna, practic e ca si sora mea. Nu ma intelegeti grestit, tin la ea enorm, deci chiar o iubesc, petrecem mereu timpul impreuna, suntem prietene de doi ani, avem incredere recirpoca, respect, tot ce este nevoie intr-o relatie de prietenie, dar mereu in preajma ei ma simt ciudat, simt mereu ca trebuie sa zic ceva ca sa ma dau mare (stiu, suna ciudat), dar nu ma comport cu ea cum ma comport cu celelalte persoane, ea singura persoana cu care nu pot sa ma comport normal, cu un strain si nu sunt asa. Recunosc, unaori sunt si invidioasa pe ea, este mult mai frumoasa, arata mai bine, dar nu inteleg de ce cu alte persoane nu sunt asa sau cu alte prietene? sad Chiar daca am cea mai mare incredere in ea, imi e rusine sa ii spun ce simt, mi-e frica sa nu ma fac de ras si nu intleg de ce...crying. Si va spun sincer, imi pare enorm de rau ca sunt asa si ca nu ma pot schimba, fiindca dintre toate persoanele ea este singura care chiar merita cu adevarat si nu pot sa fac nimic sa ma schimb, nu inteleg de ce? Cu alte cuvinte nu sunt eu insumi cu ea si parca nu ma intereseaza ce spunea ea si nu sunt atenta, sunt total dezinteresata. Simt ca ea nu e ca celelalte, simt ca gandeste altfel si ca o sa ma judece cu toate ca am discutat despre asta si nimic nu e adevarat. Totul este doar in mintea mea si nu stiu ce sa fac, mai sunt multe de pus oricum, va rog ajutati-ma.

6 răspunsuri:
| Cherilyn a răspuns:

În general prieteniile din adolescență sunt distruse din cauza competiției și a invidiei. Una din cele 2 tot apare, dar e important să știm cum să le controlăm și să nu le lăsăm să ne afecteze relația.

Anyway, e foarte bine că ai conștientizat că ai o problemă, ăsta e primul pas spre a o trata. happy

Dacă spui că e așa o persoană minunată, în care poți avea încredere, atunci nu ai de ce să nu îi spui ce simți.
Nu trebuie să fii prea aspră cu tine. Ești om, nu ești perfectă, nu trebuie să spui că e prea bună pentru tine sau că nu meriți prietenia ei.
Încearcă să îi acorzi mai multă atenție, invit-o undeva, să petreceți mai mult timp împreună.
Te asigur, ea te vrea în preajma ei, tu ești cea care a pus o barieră între voi.
Baftă!

| Dante30 a răspuns:

Buna, sunt de parere ca te simti surclasata, neimportanta, traiesti rusinea de a te afla in umbra ei fiindca te desconsideri pe tine insuti, O pui pe ea pe un piedestal iar tu esti cel ce venereaza acel piedestal, Iar aceasta "invidie " cum o numesti tu, nu e altceva decat sentimentul de inferioritate ce il traiesti fiindca te-ai legat de ea si ti-ai creat iluzia ca ea e mai presus decat tine dar si decat altii, iar frica de ai spune ce simti, gandesti, e pentru ca te temi sa nu fi judecata, respinsa, incadrata dupa gandirea ei, dat-a la o parte, iti e rusine de propria ta fiinta, deoarece rusinea aceasta se transforma in inferioritate.
Si te rog iarta-ma ca sunt dur, dar scuteste-ma cu ea e mai frumoasa, Ai un potential ca oricare alt om depinde de tine cat vrei sa ti-l insusesti, si sa treci mai departe in viata cu capul sus.
Caci sunt sigur ca esti mult mai frumoasa decat ai crede tu vreodata, fiindca multi oameni desi nu o constientizea-za si-au mutat frumusetea de pe chipurile lor, in sufletele si inimile lor.
Esti inca un diamant neslefuit, Potential ai, Sunt sigur ca ai si un zambet minunat si ca poti insenina ziua cuiva cu el, Esti o persoana minunate si meriti sa iti contientize-zi propria-ti valoare.
Incearca sa ai mai mult respect de sine, sa vezi aceata "buna prietena " a ta dintr-o alta lumina, caci nimeni nu-i perfect iar aura ce o emana ea e de superioritate convinsa, si incearca sa umblii mai rar cu ea, asta e sincera mea parere.
Si inca ceva chiar crezi ca 2 ani iti sunt suficienti sa cunosti o persoana ca atare? Tu realizezi macar cate fete/fatade are fiecare om in parte, cum isi joaca cartea in fata ta, dar si a altora incat sa ii fie lui favorabil?
TU esti mai presus de orice, in sensul ca binele tau suprem e cel mai important, si sa nu va aud in comentarii ca asta ar insemna sa fi egoist sau o persoana prea self conscious, in definitiv nu suntem cu totii singuri pe lumea asta? Si obliga-ti sa pasim intr-o lume de privire rele, gandiri societate ce e contra noastra?
In fine iarta-mi filozofia te rog, sper ca te-am ajutat si daca iti pot fi de folos vreodata iti astept mesajul.

| Dante30 a răspuns (pentru Dante30):

Ah, si scuze pentru eventualele greseli gramaticale scriu asta la 1 noaptea si chiar am avut o zi grea.

| adela2012 explică (pentru Dante30):

Da, mi-ai fost intr-o oarecare masura de folos, genial raspunsul oricum. Dar la un singur lucru am de comentat si anume faza cand mi-ai spus sa umblu mai rar cu ea. Nu am de ce sa ma raresc de ea, e ca si sora mea, ea nu e vinovata pentru nimic din ce se intampla, ci numai eu, e totul doar in mintea mea. Nu pot sa o las, sa nu mai fim asa bune prietene, in fond si la urma urmei fiecare trebuie sa aiba pe cineva si fiecare are cate o persoana in viata lui care chiar tine la ea. Si iti spun eu sincer, ea chiar merita, e o fata de nota 20, eu stiu cum e ea, nu tu, deci nu am cum sa o mai "raresc" cu eawinking

| XxcasianxX a răspuns:

Iti este frica de ea deoarece nu ai multa incredere, incearac sa impartasesti cu ea mai multe lucruri(nu chiar personale), astfel sa ai incredere in ea. Bafta

| Alexandra_Ramona_1989 a răspuns:

Buna. Uite eu am stat sa citesc tot post-ul tau si pot spune ca te inteleg intr-o oarecare masura. Nu stiu exat ce varsta ai tu, eu am 25 si am trecut printr-o experienta similara cu cea mai buna prietena a mea, pe la varsta de 13 14 ani. Daca tu spui ca iti este ca o sora, cel mai bine ar fi sa iti infringi teama ca te-ar judeca si sa vorbesti deschis cu ea pe tema aceasta. Aici intervin repercursiunile laughing daca iti este prientena cu adearat, impreuna veti gasi rezolvarea optima pentru problema si frustrarea ta, daca in schimb ea va alege sa te judece si sa ignor problema, inseamna ca s-ar putea ca tu sa nu fi pentru ea o prietena in adevaratul sens al cuvantului. Ideea este sa intelegi ca fiecare persoana este unica si frumoasa in felul ei si nu ai de ce sa te simti frustrata in fata nimanui, gandeste-te bine care sunt cele mai bune atuuri si calitati ale tale si scoatele in evidenta intr-un mod placut, iar daca consideri ca ai defecte, incearca sa le transformi in calitati. Cel mai important este ca tu sa fi multumita cu tine si sa te placi tu! Iti doresc mult succes si iti recomand sa vorbesti deschis cu prietena ta, te va ajuta!