| anonim_4396 a întrebat:

Am o statie amplificare tHiphoon plus un subower plus 2 boxe mici.De ce cand bag mufele de la boxe la statie nu se aud in calcaulator dar tubul de bas merge numai boxele nu merg? oare dc? astept raspuns urgent. ofer funda!

Răspuns Câştigător
| traveler a răspuns:

Baga mufele difuzoarelor la locul lor, si scoate mufa de semnal din comp, asculta in difuzoarele mici de auzi un brum ceva.Se pare ca ai integratul ori ars ori siguranta arsa pe alimentare.Desfa statia si vezi daca ai sigurante pe alimentare.Lucreaza fara a avea stecherul in priza! Cauta si cu un aparat de masura verifica sigurantele.Inlocuieste numai cu siguranta identica ca curentul scris pe ea. Daca montezi sig si se arde imediat( pentru o secunda vei auzi poate in dif ceva brum,zgomot etc). Poate sa se auda intrunul din canale normal si in celalalt tare sau deloc, cea ce inseamna ca un canal este defect si el este cauza arderii sig de protectie, sau poate ambele sunt defecte.Atunci urmareste circuitele si vezi ce scrie pe integratul respectiv si al cumperi de la magazin.Este relativ simplu de inlocuit,cu atentie scoti pinii si nu incalzesti prea mult,lasi sa se raceasca si cu o scobitoare inmuiata in sacaz gauresti din nou orificiile pinilor, montezi radiatorul etc, inlocuiesti sig cu una noua si succes.

3 răspunsuri:
| traveler a răspuns:

Asigurate ca difuzoarele mici inca sunt bune: Cu un aparat de masurape ohmi poti verifica su daca nu ai, ia o baterie de 1.5 volti de la o telecomanda si pune un capat pe o borna la baterie( indiferent care) si celalat pol al bateriei cu un fir care sa faca contact intre el si borna cealalta a difuzorului tau. Daca circuitul este bun si difuzorul bun in difuzor vei auzi niste paraituri, zgomote etc.Asta arata ca difuzorul este bun,acum fa si cu celalalt difuzor la fel. Daca nu obtii nimic in difuzoare (zgomot etc) (asigurate de baterie sa fie buna!) controleaza firele intre mufa si difuzor sa nu fie intrerupte(conecteaza bateria si firul direct la bornene difuzorului,daca se aude ceva in el,inlocuieste firele, daca nici aici la borne nu auzi nimic inseamna ca difuzoarele sunt arse. Daca la proba cu baterie obtii in ambele difuzoare, ai probleme cu statia adica amplificatorul este defect(verifica volumul daca merge ) Succes.

| torok a răspuns (pentru traveler):

Deci difuzoarele sunt 100%bune le-am facut testari o gramada dar alceva o fii defect nu stiu ce dumnezeu poate sa aiba.o gramada de verificari am facut si nimic.nu stiu. sper sa vina altcineva cu alte idei ce mai pot face?

| traveler a răspuns (pentru traveler):

Rezolvat? Ma bucur ca am fost de folos.PS. Ce a avut?

| traveler a răspuns (pentru torok):

Baga mufele difuzoarelor la locul lor, si scoate mufa de semnal din comp, asculta in difuzoarele mici de auzi un brum ceva.Se pare ca ai integratul ori ars ori siguranta arsa pe alimentare.Desfa statia si vezi daca ai sigurante pe alimentare.Lucreaza fara a avea stecherul in priza! Cauta si cu un aparat de masura verifica sigurantele.Inlocuieste numai cu siguranta identica ca curentul scris pe ea. Daca montezi sig si se arde imediat( pentru o secunda vei auzi poate in dif ceva brum,zgomot etc). Poate sa se auda intrunul din canale normal si in celalalt tare sau deloc, cea ce inseamna ca un canal este defect si el este cauza arderii sig de protectie, sau poate ambele sunt defecte.Atunci urmareste circuitele si vezi ce scrie pe integratul respectiv si al cumperi de la magazin.Este relativ simplu de inlocuit,cu atentie scoti pinii si nu incalzesti prea mult,lasi sa se raceasca si cu o scobitoare inmuiata in sacaz gauresti din nou orificiile pinilor, montezi radiatorul etc, inlocuiesti sig cu una noua si succes.