| AvalohAlyn a întrebat:

Am o un colet, o comanda care scrie ca livrarea dureaza 10-29 de zile, de ce? M-a anuntat ca a fost trimis, mi-a dat awb-ul la fan curier si cand bag awb pe site-ul fan curier imi scrie ca awb-ul a fost inregistrat de clientul expeditor.Ce inseamna asta? E trimis sau nu? De ce dureaza atat? Scrie ca-i livrare express, nu stiu exact cum adica.

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Cu ocazia „black friday", toate firmele de curierat au comenzi peste capacitatea lor de prelucrare.
Faptul că AWB-ul a fost înregistrat de către expeditor înseamnă că acesta are produsul disponibil și a chemat curierul, acesta repartizându-i deja un AWB pentru acea trimitere.
Când va fi primul slot disponibil în zona respectivă, un curier va merge și va ridica produsul și îl va duce în hub-ul din localitatea expeditorului. De aici, fie e preluat de către un curier care distribuie colete în aceeași localitate, fie de către altul ce îl aduce în hub-ul localității de destinație (dacă e diferită de cea de expediție). Abia de aici se duce la destinatar (cu alt curier).

1 răspuns:
| runtyhypnotist a răspuns:

Unele produse nu se află în stocul magazinelor online, așa că ei le comanda din alte țări, asta ar putea fi o posibila cauza a duratei lungi de expediere a coletului. dar o să îl livreze cu siguranta in perioada specificată și o să te anunțe în dimineața zilei respective ca să fii la locația livrării.