| lucian820 a întrebat:

Am primit un colet din afara(UK) si a costat undeva la 300£,am primit prin UPS(firma de curierat) si pe mail scria ca nu e nimic de plata(nici nu m au contact,sunat sau mail).Am primit coletul, dupa cateva zile mi am amintit de punga in care l am primit si acolo era factura de la UPS.Pe o pagina scrie taxele vamale (600 lei) si metoda plata "PLATA DIN DEPOZIT",iar pe alta pagina "…. si sa achitazi taxele vamale". Asta ce inseamna? Au fost achitate de expeditor sau trebuie eu? La dhl ma sunau inainte ca am de plata, aici nimic

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Tu ai platit 300£ pentru continutul coletului si transport, dar UK nu mai face parte din UE. Deci la primirea coletului trebuia sa-ti ceara banii pentru taxe vamale si TVA. Probabil ca alea sunt 600 lei! Ar fi interesant sa te duci la ANAF si sa verifici, altfel vei ajunge si la penalitati.