| Yusuke16 a întrebat:

si anume : La o centrala termica de apartament a scazut presiunea apei la 0, 6 bari si a intrat in sistem de avarie. Am deschis robinetul de sub centrala pentru a umple reteaua, presiunea a crescut la 1, 1 bari si am oprit, dar constat dupa 4 ore, ca presiunea a ajuns la 1.6 bari. Ma poate ajuta cineva cu o lamurire : exista o minima si o maxima a presiunii apei? Specifica pe timbrul centralei : imi este indicat o presiune de 1, 5 bari. Poate fi un pericol aceasta crestere minima?

3 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

E bine asa dar sa nu fie mai mare de 2 bari. Presiunea a crescut datorita apei care s-a incalzit si a ajuns la 1, 6 bari apa calda din 1, 1 bari apa rece.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Strange bine robinetul ala. oricum surplusul iti este aruncat afara prin supapa de siguranta.

| alinike2 a răspuns:

Nu are nimic daca e asa putin dar daca creste mai mult s-ar putea sa se declanseza supapa si sa iti dea toata apa din retea afara pana ramane cu o presiune normala. Iti sfatuiesc daca creste sa pui ceva sub supapa de presiune sa nu ti se umpe casa de apa