| Tet0101 a întrebat:

Am o centrala Motan KPlus la care am crescut prea mult presiunea, pana undeva la 3, 5 bari si nu reusesc sa o scad. Am incercat cu aerisirea la calorifer insa nu s-a schimbat cu nimic.

Am incercat si chestia asta ce am gasit-o pe net dar nu am rezultate:
1. Inchide robinetul de apa rece ce intra in centrala.
2 Deschide robinetul de la chiuveta din bucatarie pe apa calda.
3. Deschide usor robinetul de umplere a centralei. Presiunea in centrala va scadea pana la valoarea dorita, cand il inchizi.
4 Inchide robinetul de la chiuveta si deschide-l pe cel de intrare apa rece in centrala.

Dupa ce deschid robinetul de intrare apa rece presiunea creste la loc.
Cum sa fac sa scad presiunea?

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Presiunea in instalatie se refera la incalzirea din calorifere nu la apa calda. Ca sa micsorezi presiunea desfaci robinetul de golire de la robinetul unui calorifer. N-are legatura cu apa calda. Eu am centrala din 2004 si asa fac. Nu se poate sa fie altfel la centrala ta. Ideea este ca apa rece care intra in sistemul de incalzire trebuie sa fie inchisa. Sub centrala trebuie sa fie un robinet de umplere si care trebuie inchis. Robinetul este cam asa: https://www.centraletermicepro.ro/......otan-p1557
Poate fi si negru sau alta culoare, poate sa aiba cap de plastic. Este in fata celor 4 iesiri/intrari din/in centrala.
Uite si un video: https://www.youtube.com/watch?v=dZdKugwKPos

| Tet0101 explică (pentru Salontanul):

Domnule innebunesc imi explodeaza casa

| mi25 a răspuns (pentru Tet0101):

Inchide apa care intra in centrala si da drumul la apa dintr-un calorifer.

| Aurora99 a răspuns:

Dacă sunteți din București/Ilfov și aveți nevoie de montaj/reparații centrala, sunați la nr. de tel 0730 111 131 sau trimiteți un email la adresa de email din linkul de mai jos. Băieții lucrează în regim urgent, la orice oră și în orice zonă, sunt profesioniști și au prețuri foarte avantajoase. Luați legătura cu Cristian și vă va trimite el o echipă să vă rezolve tot.

https://instalatori-nonstop.ro/contact/