| anonim_4396 a întrebat:

vreau sa botez un copil in maternitate(un copil care a fost abandonat acolo). ce ar trebui sa duc in afara de imbracaminte, o lumanare? chiar nu stiu si am nevoie de cateva sfaturi.si cum s procedeaza intr-o maternitate un botez?

3 răspunsuri:
| Nicole a răspuns:

Salut :*

Pai, poti sai aduci hainute, scutece, plapume sau jucarii.

Stiu precis ca e nevoie de un prosop care il vei lega la busuioc si o luminare.

Succese cu boteaza :*

Fundita?:X

| valThina a răspuns:

Nu stiu @dellya daca ai inteles, da eu vreau sa botez un copil la maternitate, un copil care a fost lasat acolo d catre mama lui pentru ca nu il vroiabig grin este abandonat acolo, deci nu o sa ii cunosc mama sau parintii, si nici botezul nu s va face la biserica.

| DeLLyA_4905 a răspuns:

Nu prea stiu multe despre nunti si botezuri, dar am fost la cateva. Am vazut ca la biserica se aduce prosop, sapun lumanare, hainute si scutce, cred ca si o paturica.
La botez e o singura lumanare.
Nasii suporta totul, parintii nu platesc nimic.
Daca parintii vor se poate servi(la biserica) sampanie si prajiturele.
Copilul este adus de moasa, mama nu are voie in biserica daca nu au trecut 40 de zile de la nastere. Termenul nu stiu daca este corect.
Nasii sa aiba la biserica certifictul de nastere al copilului, de casatorie al parintilor si CI ale voastre. Pe baza acestor acte se elibereaza certificatul international de botez. Acesta arata confesiunea religioasa(ortodox, catolic). Acest certificat il inmaneaza preotul nasilor.
Nasii va aduc copilasul acasa(cu lumanarea aprinsa), "il predau" parintilor spunand un text dar nu mai stiu exact cum era. Ceva in genul: de la noi nasi la voi parinti sau l-am adus crestin. Aici nu mai stiu dar va spune parintele ce trebuie sa faceti.
Doar atat trebuie sa faceti voi.
Dupa cateva zile de la botez mama trebuie sa mearga cu copilul la biserica. La sfarsitul botezului va spune preotul cand trebuie sa mergi.
Petrecera este responsabilitatea voastra.
Sa va creasca strumful sanatos.