| Ileana47 a întrebat:

Am sisi eu o nelamurire daca imi poate explica cineva. Taxa de școlarizare la Medicina este 9000 de lei si se plateste in trei transe. Cine plateste aceasta taxa? Toti cei care au intrat? Sau? Spre exemplu, eu vreau sa merg la Medicina, dar vreau sa intru "la fara taxa" pentru ca nu vreau sa platesc aceasta taxa. Se poate? Imi poate explica cineva cum e, va rog? Multumesc anticipat. ❤

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La facultatile de stat pot fi un anumit numar de locuri bugetate si un anumit numar de locuri cu plata taxei de studii.
Repartizarea celor admisi pe aceste locuri se face in functie de media obtinuta la examenul de admitere, cei cu medii mai mari intra pe locurile bugetate, pana acestea se ocupa iar restul, daca au optat si pentru plata taxei, vor intra pe locurile cu taxa.
Dupa anul intai repartizarea pe aceste locuri se va face in ordinea mediilor obtinute la examenele din anul I.

2 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

O platesc toti cei care sunt la medicina cu taxa anual.
Poti intra la buget si pe semestru sau an daca ai note mari la examen.

| Violleta2022 a răspuns:

Taxa de 9000 de lei o platesc toti studentii care nu sunt la buget.
Tu poti sa intrii la buget (fara taxa) doar daca ai medie de intrare de peste 9.50.
Crezi ca poti invata super bine in anul urmator sa ajungi a lua toate examenle finale si BAC-ul cu note de 9 si 10?
Pentru ca, doar in cazul ala se intra la "fara taxe".