| anonim_4396 a întrebat:

Am spart un termometru si (evident) s-a imprastiat tot mercurul pe jos si sub birou ...am incercat timp de o ora sa curat, dar nu stiu cat de bine am reusit (nu mai zic ca aspiratorul e stricat) si am aerisit incontinuu, dupa,, eveniment". asta s-a intamplat dupa-amiaza aceasta...inca mi-e frica sa intru in camera respectiva; voi reusi sa dorm linistita?
ce ma sfatuiti?

5 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Nu e nici o problema daca e pe jos, dar atentie daca ai animale de companie sa nu manance de pe jos.

| adinaciosescu a răspuns:

Mercurul din termometru doar daca il inghiti e periculos.Nu produce vapori.

| tee a răspuns:

De obicei mercurul se "strange" incercand sa unesti bobitele imprastiate pe podea si luat pe o hartie, apoi aruncat la gunoi. Nu il atinge cu mainile goale sau orice alta parte a corpului (gura, picioare, etc). Sterge cu hartie igienica sau prosop de hartie si cam asta e tot. Nu emana nici un fel de gaz toxic sau ceva de genul acesta, asa ca nu iti mai face probleme.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cu sulf se curata se gaseste in farmacii

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Strangel cu un magnet ca merge