| SkillZWARMACHINE a întrebat:

Am un Nissan Patrol K160 motor 3.3td cu turbina, cu motorul oprit pun apa in radiator si se duce in baia de ulei.
Ce ar putea fi?
Va rog sa ma ajutati.

1 răspuns:
| DjSannan a răspuns:

Există câteva posibile explicații pentru faptul că apa din radiator se duce în baia de ulei în Nissan Patrol K160 cu motorul 3.3td cu turbină. Unele dintre aceste cauze ar putea include:

Defectarea garniturii de capac de baie de ulei: Garnitura de capac de baie de ulei poate deveni deteriorată sau poate fi montată incorect, ceea ce poate permite apa să intre în baia de ulei.

Defectarea supapei de presiune: Dacă supapa de presiune din sistemul de răcire nu funcționează corect, poate permite apa să intre în baia de ulei.

Defectarea tijei de biele: Dacă tija de biele este deteriorată, poate permite apa să intre în baia de ulei.

Defectarea chiulasei: Chiulasa poate deveni deteriorată, ceea ce poate permite apa să intre în baia de ulei.

Este important să identificați cauza exactă a problemei și să o reparați cât mai curând posibil, deoarece acest lucru poate afecta serios funcționarea motorului. Este recomandat să consultați un mecanic calificat pentru a determina cauza exactă a problemei și pentru a o repara în mod adecvat.