| AdrenalinTm a întrebat:

Am un proiector BenQ vreau sa-i schimb ventilatorul, cel vechi este destul de puternic face un flux de aer 120 cfm este destul de zgomotos dar face treaba are 110 mm inaltime unde as putea gasi altul poate si mai bunicel cu mai mare flux de aer asa e pe duca se mai si opreste

9 răspunsuri:
| Seby90 a răspuns:

Cred ca este standard, oricum daca vrei gasesti si low profile. Eu iti sugerez unu cu presiune statica mai mare totusi, cele cu pale mai late.

| AdrenalinTm explică (pentru Seby90):

Proiectorul e facut in asa fel ca ventilatorul sa traga aerul deci nu stiu daca presiune mai mare ar avea prea mare importanta

| Seby90 a răspuns (pentru AdrenalinTm):

Da, dar avand un CFM mai ridicat va forta aerul sa se plimbe si sa faca un airflow ok fara avand probleme legate de rezistanta opusa la inaintare. Chiar daca e proiector, pe undeva trage si pe undeva sufla, iar daca sunt multe componente / placute, are nevoie de presiune mai mare sa imping tot aerul afara.

| AdrenalinTm explică (pentru Seby90):

Bun am inteles DAMI UN MODEL

| AdrenalinTm explică (pentru Seby90):

110 mm nu 120

| Seby90 a răspuns:

Ai masurat gresit, are ori 100 ori 120.

| AdrenalinTm explică (pentru Seby90):

Si daca as fi masurat eu gresit nu era 120 SCRIE PE VENTILATOR IN MIJLOC 110MM

| AdrenalinTm explică:

Conectare 3 pini latimea lui e de cam 2.5 cm