| Bogdan_8059 a întrebat:

Am un router wireles legat la reteaua mea de internet si cand vreau sa intru de pe laptot pe net prin wifi marge cateva minute si cade apoi iar isi revine, iar cade, iar isi revine..., am fost cu el la garantie mi a dat altul si tot la fel se intampla si cu asta, de la conexiunea mea de net nu este problema caci nu mi a cazut netu niciodata. Ce problema poate avea? va rog sa mi spuneti...

4 răspunsuri:
| Bybanu a răspuns:

E viteza prea mica la internet, si de aceea nu se conecteaza, si eu am la fel ca tine, are zile in care nu vrea sa se conecteze de loc. dar ma duc la router, scot sursa. o introduc la loc, si pe urma merge. Am observat ca e din cauza vitezei pentru ca am intrat pe calculator si se incarca foarte greu, dupa ce restartat routerul cu scosul mufei de curent a mers.

| LeMotán a răspuns:

E prost routerul. Am patit la fel cu un Edimax, l-am facut bucati, mi-am luat altul si nu am mai avut nici o problema. tongue

| LeMotán a răspuns:

Eu la Edimax ii faceam upgrade de firmware, 2-3 zile mergea perfect, apoi iar facea figuri. Dupa care faceam downgrade, la versiunea initiala, la fel 2-3 zile bine, dupa care probleme.
Totusi e posibil sa rezolvi cu un upgrage. Pentru asta trebuie sa descarci ultima versiune de firmware de pe siteul producatorului, apoi sa intri in pagina de setari a routerului. Aceasta difera de la producator la producator. Probabil scrie pe spatele lui care e sau o gasesti tot pe site (ex. 192. 168. 0. 0, 192. 168. 1. 1, 192. 168. 0. 1 etc.).

| Bogdan_8059 explică:

Problema cu viteza netului cade deoarece din firul meu am dat drumul simultan la doua pagini de pe youtube la camlulatoare diferite un video in hd si a mers ff bine si foarte repede deci cred ca routerul e prost dar exista vre o setare speciala pentru ele?