| anonim_4396 a întrebat:

Am un wireless linksys, am doua calculatoare, un calculator legat direct prin cablu si unu pe wireless.problema este ca am acelasi ip pe amandoua calculatoarele, daca vreau sa joc un joc la multiplayer nu merge. un tutorial ceva cum sa fac.

1 răspuns:
| 1PtToti a răspuns:

Intr-o explicatie foarte simplificata, poti sa te gandesti ca routerul tau e ca un... "macaz" intre Internet si cele doua calculatoare ale tale. Tu, din exterior, ai o singura adresa IP, cea alocata de catre ISP (providerul de net la care esti abonat). Cand te conectezi, routerul trimite pachetele in interiorul retelei la calculatorul care a facut cererea pentru pachetul respectiv. Daca jocul ala nu permite mai multe conexiuni de pe acelasi IP, nu ai ce sa faci, deoarece nu poti face dintr-un IP, doua... E ca la un bloc, unde ai o singura cutie de posta, pentru o adresa de genul "Strada X, Numarul Y, Scara Z". Asta e IP-ul extern. Postasul lasa scrisorile acolo, si vine administratorul blocului (routerul) si le imparte la fiecare apartament (IP-urile interne, care nu sunt vizibile din exterior). Deci, daca ISP-ul iti da un singur IP, iar tu "il imparti" cu ajutorul routerului, nu te vei putea conecta orice ai face. Singura posibilitate sa te joci jocul respectiv ar fi sa te conectezi prin alta cale cu al doilea calculator (de exemplu cu un stick de la RDS, care va avea propriul IP).