| Panteras a întrebat:

am o problema cu routerul wireless.Problema e ca am dat un factory reset si acuma cand vreau sa-i fac configuratia, adica partea de software cu instalarea(l-am mai instalat odata acum am dat reset ca din fabrica)mie imi zice ca nu mil gaseste (We could not find your router) si chestia e ca am incercat si prin cablu direct de la router. Am internet de la RDS si prin banda larga imi merge perfect, dar nu stiu ce sa ma mai fac cu el asa ca acuma sunt disperat.Prima data totul a fost ok, am bagat numele si parola primite de la muncitorii de la rds care au venit la mine acasa sa imi faca internetul imediat dupa ce am facut contractul.Acuma cand scriu numele si parola tot imi scrie ca numi poate gasi router-ul
Am router Cisco E900 si wifi se numeste Linksys E900.
deci problema e ca nu stiu dc nu imi gaseste routerul, ce setari ar trebui sa fac la el pentru ami gasi router-ul.Am incercat orice am putut asa ca acum cer un ajutor de la cineva dar cat mai detaliat va rog.

9 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Dai la resetare din fabrica, apoi baga cd-ul de instalare, porneste instalarea si fa legatura la pc prin cablu cand iti cere programul de instalare iar daca nu-ti cere atunci conecteaza-l dinainte cu cablul.
Instalarea se face NUMAI cu cablu deoarece router-ul daca nu e configurat cum vrei sa se conecteze la pc? De aceia la instalare daca nu cere sa te conectezi cu cablu atunci mai dai 1 data reset si te conectezi cu cablul inainte, apoi dupa ce ai terminat configurarea asigurate ca ai net cu cablul bagat, daca da atunci poti scoate cablul si treci pe wifi, daca nu te vede dai restart la pc, daca nici asa te cauti manual! La prima conectare e mai greu la cate 1 router apoi revine la normal! Bafta!

| Panteras explică (pentru lpavel):

Bun deci cum sa incep, ce ai spus tu mai sus am facut exact la fel....gandestete ca ma chinui de mai bine de 2 ore deci am incercat si tot nimic, mie tot imi arata ca nu imi gaseste reteaua si la instalare software prin cd imi apare aceeasi problema

| lpavel a răspuns (pentru Panteras):

Ar mai fi o chestie nu stiu daca e o prostie mare dar daca ai putea sa faci instalarea router-ului pe 1 alt pc... Oricum nu mai am idei, sper sa rezolvi, Bafta!

| Panteras explică (pentru lpavel):

De unde alt pc?straight face...

| lpavel a răspuns (pentru Panteras):

Da ma gandeam eu dar alte idei nu am... de aceia ti-am zis alt pc pentru ca si la mine odata instalat cand bag cd-ul ma da la final, nu stiu am zis ca idee.

| lpavel a răspuns (pentru lpavel):

AAAA am uitat - 1 laptop de la un prieten daca ai...

| UnTipMisto a răspuns:

Întâi spune-mi ce ip iti da routerul tie prin cablu

| Panteras explică (pentru UnTipMisto):

Ip....deci cand accesez pagina 192.168.1.1 si intru la status->internet acolo imi arata doar 0-uri la IP deci habar nu am ce sa mai fac....am incercat orice

| Panteras explică:

Si inca o chestie ciudata e dc mie beculetul ala de la internet care cica transmite''internetul'' in router si de acolo la mine in pc bipaluieste mereu si era un timp(astazi) in care mi se tot stingea si aprindea modemul odata la vreo 10 sec numa vedeam ca dintr-o data se aprind toate beculetele de la internet pana la cele 4 porturi