| Cristian_Asenica_1972 a întrebat:

Am windows-ul dezactivat dar am un antivirus cu care scanez zilnic e posibil sa am un spywere sau virus din cauza la windows, sau antivirusul e ca in inlocuitor?

Răspuns Câştigător
| gelu1970 a răspuns:

Din testele facute de cei de la Eicar, desi nu e unul di antivirusii mei preferati, Avira se pare ca a ocupat locul de frunte. si cum are versiune free, eu l-as instala si as testa calitatile sale si detectia antimalware.
de asemenea, Bitdefender free e o alta optiune buna.
ti-am specificat programe antivirus free deoarece cred ca nu esti interesat in cele de plata.
Dintre antivirusii de plata si in ceea ce ma priveste, cei mai buni sunt bitdefender total security, Kaspersky si Norton. Insa pe langa faptul ca acestia sunt de plata, trebuie specificat si faptul ca e nevoie de un pc destul de potent desi respectivii fabricanti spun ca nu incetineste absolut deloc randamentul. una e publicitatea si alta realitatea.

4 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Cristian ce intelegi prin "windows dezactivat"?
programul antivirus nu intotdeauna detecteaza aplicatii malitioase. insa in general daca spui ca ai un antivirus si scanezi cu acesta daca ai avea fisiere infectate ar trebui sa te avizeze.
instaleaza malwarebaytes free si scaneaza. acest program e eficient si o sa te linisteasca in cazul in care tu crezi ca ai virus.
ce antivirus folosesti?

| Cristian_Asenica_1972 explică (pentru gelu1970):

Am antivirusul YAC

| gelu1970 a răspuns (pentru Cristian_Asenica_1972):

Rau de tot. eu nu recomand YAC nici celor ce nu-mi plac, asa ca fa de bine dezinstaleaza acel "antivirus" si scaneaza cu malwarebytes free. apoi vorbim despre un antivirus. bafta.

| Cristian_Asenica_1972 explică (pentru gelu1970):

Am scanat cu malwarebytes ce antivirus imi recomanzi?

| gelu1970 a răspuns (pentru Cristian_Asenica_1972):

Din testele facute de cei de la Eicar, desi nu e unul di antivirusii mei preferati, Avira se pare ca a ocupat locul de frunte. si cum are versiune free, eu l-as instala si as testa calitatile sale si detectia antimalware.
de asemenea, Bitdefender free e o alta optiune buna.
ti-am specificat programe antivirus free deoarece cred ca nu esti interesat in cele de plata.
Dintre antivirusii de plata si in ceea ce ma priveste, cei mai buni sunt bitdefender total security, Kaspersky si Norton. Insa pe langa faptul ca acestia sunt de plata, trebuie specificat si faptul ca e nevoie de un pc destul de potent desi respectivii fabricanti spun ca nu incetineste absolut deloc randamentul. una e publicitatea si alta realitatea.