| cosmynel14 a întrebat:

Am zece luni de activitate munciti.
Am dreptu la concediu de odihna?

Răspuns Câştigător
Elianna
| Elianna a răspuns:

Iti trebuie 12 luni de munca si contract de munca pe perioada nelimitata.

5 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

Mult ai muncit ma, vrei odihna... da ma da, ai dreptul dupa un an de munca...

| madagascar a răspuns:

Da ai dreptul, cele 21 de zile pe un an se impart la 12 luni si afli la cate ai dreptul pana acum. daca pleci din firma fara sa-ti iei concediu de odihna aferent zilelor muncite vei fi platit pentru ele

| TheBlueButterfly a răspuns:

NU. Decat dupa un an...

| IngridBeatrice a răspuns:

Bună,

Sigur că ai dreptul. Dreptul la concediu de odihna este dobândit treptat, odată cu realizarea fiecărei zile de muncă. Găsești informații aici: https://www.wearehr.ro/concediu-de-odihna

| ioanab_2363 a răspuns:

Concediul de odihna se acorda proportional cu timpul lucrat!
DA! ai dreptul sa iti iei concediu de odihna chiar daca nu ai 12 luni lucrate!