| anonim_4396 a întrebat:

Analizati cuvintele din propozitiile : "Este interesant de vazut." respectiv : "Este bine de stiut." Fundaa love struck

4 răspunsuri:
| FiddleStick a răspuns:

Este interesant-predicat nominal, functia sintactica de NP in cazul N
de vazut-substantiv, functia sintactica de Atribut substantival prepozitional in cazul Ac

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Va dau eu raspunsul? laughing "de stiut"-subiect, nominativ;"este interesant"-nume predicativ in nominativ. Merci oricum :*.

| Kid_4219 a răspuns:

Analiza este diferita de la o clasa la alta (altfel se face analiza intr-a 5-a, si alta intr-a 8-a) spune-ne ce cls esti happy

| anonim_4396 explică (pentru Kid_4219):

A6-a