| Nico94Z a întrebat:

As dori sa călătoresc cu avionul și din câte știu, dacă am avut covid nu mai trebuie sa fac test sa le dovedesc ca sunt negativa.
Ce imi trebuie ca sa le arat ca am trecut prin boala? Trebuie sa cer la medicul de familie ceva?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu are importanta ca ai trecut odata prin covid,.ca te poti reinfecta de 10 ori, cu diverse tulpini de covid si il poti la feld e usor transmite.
Daca tara unde vrei sa zbori cere test cu 48 de ore inainte sa zbori, apai faci testul, ca sa poti zbura.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Certificatul verde.

| Nico94Z explică (pentru suntserios):

Certificatul verde e pentru cei vaccinați. Eu am avut covid și vreau sa demonstrez asta

| suntserios a răspuns (pentru Nico94Z):

Certificatul verde e pentru vaccinati, pentru cei vindecati si pentru cei cu test negativ.

https://vaccinare-covid.gov.ro/certificat-verde-electronic/