| loving2008 a întrebat:

As vrea sa urmez facultatea in alta tara(oricare, numai sa plec din Romania) cu bursa sau cum e cea cu imprumutul de la Marea Britanie.Stie cineva ce conditii trebuie sa indeplinesc? Sau stiti vreun site unde sa ma pot informa?

1 răspuns:
| Angellina a răspuns:

Buna.

pe edmundo.ro gasesti mai multe tari unde ai putea studia.
cat despre imprumutul din uk, treaba sta asa. tu te imprumuti de la guvernul lor pe 25 de ani, fara garantie, fara probleme, iar ei iti platesc cum ar veni taxa de facultate. taxele de cartie, cazare si de buzunar, e treaba ta.

dupa facultate, daca te angajezi la ei in uk, platesti 9% din salariul tau, daca depaseste 25. 000 de lire pe an [nu stiu sigur daca suma salariului chiar asta e.], daca te angajezi in alta tara, platesti 14% din salariul pe un an, daca depasteste 25. 000.

parca era 25. 000 de lire, nu stiu sigur.

papa