| Joker3134 a întrebat:

Avand un vedere ca mi s-a facut contractul, dar nu am semnat nimic, nu am contract?

9 răspunsuri:
| Ronnix a răspuns:

Cum ti s-a facut contractul, daca nu ai semnat nimic?

evenso
| evenso a răspuns:

Cat timp nu ai semnat, e ca si cum nu ar exista acel contract.

| AdelinaC a răspuns:

Nu ai. Daca ti s-a zis ca il ai dar nu ai semnat inseamna ca te-a pacalit angajatorul

| danbnz a răspuns:

Daca nu ai semnat e ca sum nu ti-ai fi dat acordul fata de acel contract.
Deci nu.

| sabin89 a răspuns:

Încerc să-mi imaginez despre ce contract ar putea fi vorba.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu ai.

| anonimg a răspuns:

Stai de vorbă cu conducerea în privința aceasta. Dacă nu ai semnat nimic, atunci nu ai contract. Dacă altcineva a semnat în locul tău trebuie dat pe mâna autorităților de urgență fără să stai pe gânduri sau la discuție, chiar în aceeași zi în care ai aflat asta. Orice bănuială, orice neclaritate trebuie să fie 100% lămurită în mintea ta. Altfel, să fii sigur că ceva necurat este la mijloc, în defavoarea ta. Contractul nu este mare și trebuie să îl fi citit. El se va face în 2 exemplare: unul la tine, celălalt la firmă.
Părerea mea este că încă nu ți-au făcut contractul. Probabil se lucrează la el și urmează să îl primești și să îl semnezi. Nu cred că s-ar risca un patron să semneze în locul tău. Numai unul fara minte ar face așa ceva. Când îl vei primi, spune patronului: "Aș vrea să mă uit și eu puțin peste el." Pentru că majoritatea așteaptă ca angajații să semneze fără să-l citească.
Dacă îți va spune: "Lasă că ai tu timp să îl citești după aceea!", să îi răspunzi: "Toate lucrurile își au vremea lor."
Acum să nu crezi că patronii sunt oameni de onoare. Cei mai mulți sunt infractori cu acte. Începând de la salariu și până la timpul de lucru, și indiferența de condițiile de lucru.
În majoritatea cazurilor, caracterele patronilor sunt depravate.

| CarcotasulVesel a răspuns:

In state ai contract verbal si uitat sa semnezi contractul scris
in RO nu ai nimic
chiar daca ai un exemplar al contractului semnat (eventual si stampilat) de partenerii de contract atunci nu stiu ce poti sa faci cu el, din cauza ca la o adicatelea contractul nu e valid decat semnat de ambele parti

Răspuns utilizator avertizat