| criminal a întrebat:

Aveti idee de unde vine expresia "abcd urs"? multumesc

7 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Vanigladiatoru a răspuns:

Ţiganul îi întinde țigănușului cartea de abecedar și îi spune : Ia citeste mă prostovane; pe copertă era desenat un ursuleț, iar copilul citeste abcd urs. Întîmplare adevarată. De aici reiese prostia omului si analfabetismul sau. Un exemplu:duceam cu taxiul doi romi sa scoată banii pe care îi pusese tatăl unuia dintre ei, din strainatate prin westernunion la care fiul trebuia sa spună codul, tara, adresa, numele lui si suma. tatalsau ia scris numele mai alintat cum îl strgau in familie. Robertino in loc de Robero, astfel nu a primit bani.eu nu credeam ca stie mula lume expresia aceasta si am auzit-o la celalalt rom când i-a zis lui roberto : Tactu asta e abcd urs... sa moara familia. Multi romi stiu asta.

| wqrqfqf a răspuns (pentru Vanigladiatoru):

Cumetre, esti abcd urs si tu.

| Vanigladiatoru a răspuns (pentru wqrqfqf):

Dacă m-ai luat cu Cumetre...e clar. Chinezi dau drumul la lighean pe scări și cum se aude, așa îi pune numele la copil. În rest numele tău... Parca s-a jucat pisica pe tastatatură.

| Ion_Patru_1942 a răspuns:

Nu am idee

| Ion_Patru_1942 a răspuns:

Nu

| Mihai1231003 a răspuns:

Nu stiu nici eu dar un coleg de la mine de la scoala a zis:"abcd ponei".