| Christinex a întrebat:

Azi m-am urcat in 41 si ma asez linistita pe un scaun si incep sa-mi invat la o anumita materie. cu o statie inainte de liceu intra un controlor si imi cere abonamentul. i-l dau si-mi zice ca a expirat... ieri! i-am explicat ca nu stiam ca expirase ca niciodata nu mi-l validez.mai aveam in geanta o cartela dar pe care aveam doar calatorii. si incepe aia si-mi zice ca o sa primesc amenda pentru ca nu mi-am validat cartela cu calatorii. i-am explicat ca nu stiu sa umblu la acel aparat ca sa vad cand imi expira abonamentul, mi-a aratat. eu am inteles, iar aleia i s-a parut ca-mi bat joc de ea ca nu m-am uitat cand mi-a aratat, dar eu din contra am vazut. si a inceput sa ma jigneasca : " te crezi desteapta sa ne sfidezi pe noi?" " ce te uiti asa, copil needucat?" i-am explicat ca nu ma strambam, ca am inteles cum functioneaza aparatul, dar nici nu a vrut sa auda si mi-a zis :"ia-ti abonamentul, cartela si pleaca. te-am inregistrat, o sa primesti amenda". Asta inseamna ca imi trimite prin posta, sau cum? am 15 ani. ce se intampla daca nu platesc amenda?

Răspuns Câştigător
| Dreamer a răspuns:

@ Christine eu am vreo 5-6 amenzi neplatite...stai linistitalaughing

3 răspunsuri:
| Broadband a răspuns:

@ dreamer
si daca se fac ei ai dracu si ti le trimit pe toate,
ce faci le platesti ca n-ai incotro.

| FashionDiva a răspuns:

Cum sa te cheme sa semnezi procesul verbal dupa ce ai comis fapta? laughing) Fii fericita, ai scapat doar cu o mustrare.

| Brunette_4807 a răspuns:

Daca tu nu ai semnat niciun proces verbal nu are cum sa iti dea amenda. multi adolescenti nu stiu cum sa valideze cardul iar unii controlori inteleg asta si unii chiar nu mai verifica abonamentul/biletul cand vad ca ai treaba sau ca esti minor. in orice caz daca vezi ca iti vine amenda acasa o sa te cheme mai intai la sectie sa semnezi un proces verbal, la care va trebui sa mergi cu parintii. daca chiar vrei sa te razbuni pe controlorul acela poti sa spui ca mirosea a bautura devil si ca ai vrut sa iti iei bilet dar nu aveai de unde ca in statia din care ai luat tranvaiul nu era magazin. oricum sper sa nu iti dea amenda. fundita? big grin