| anonim_4396 a întrebat:

Becurile economice, cu lumina alba, strica ochii? Adica, seara nu e normal sa ai lumina de ziua; ochiul e obisnuit cu lumina de lumnare sau cu lumina galbena. Ce stiti despre astea? Pot trece linistit la becurile eco?

2 răspunsuri:
| clad_1195 a răspuns:

Becurile economice sunt foarte bune.Nu o sa ia nicio problema cu ele in privinta sanatatii.

| adibanu a răspuns:

Din cate stiu, este recomandat ca lumina utilizata sa fie pe cat posibil "galbena" asa cum ai spus si tu, pentru a nu obosi ochii. Probabil ca cel mai bun raspuns ti l-ar putea da un oftalmolog. Oricum, avantajul becurilor eco ramane in primul rand consumul redus de energie electrica.