| Helpme1244 a întrebat:

1. Ce sunt aromâni?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aromanii is considerati "frati"/rude cu romanii., care traiesc in pen Balcanica, alaturi de alte grupuri asemanatoare: istro-romanii, si megleno-romanii.
Problema este ca originea ca etnie a romaniei este in ceata, exista cateva teorii care desi se diferentieaza la final au acelasi radacina si anume: popoarele balcanice: tracii /(ilarienii). Care si-au pierdut identitatea dealungul secolelor, adoptand limba si cultura statelor carora erau "subordonate" Grecia si Imp. Roman

3 răspunsuri:
| Ivanov27 a răspuns:

Aromânii sunt o ramură a latinității răsăritene, alături de dacoromâni, meglenoromâni și istroromâni. În Grecia, în mediul academic oficial sunt considerați "greci antici latinizați", adică parte a poporului grec.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ivanov27):

Aromanii is considerati "frati"/rude cu romanii., care traiesc in pen Balcanica, alaturi de alte grupuri asemanatoare: istro-romanii, si megleno-romanii.
Problema este ca originea ca etnie a romaniei este in ceata, exista cateva teorii care desi se diferentieaza la final au acelasi radacina si anume: popoarele balcanice: tracii /(ilarienii). Care si-au pierdut identitatea dealungul secolelor, adoptand limba si cultura statelor carora erau "subordonate" Grecia si Imp. Roman