| DiBianca a întrebat:

Buna all
Sunt intr-o mare problema.
Am 14 ani si sunt din arad. Tatal meu m-a parasit acum 7 ani a plecat cu o alta femeie si a facut cu ea alta fata.In casa erau tot timpul certuri.scandaluri provocate din cauza ei. Ea ma batea si se comporta urat cu mine in lipsa tatalui meu.Cand eram mica aveam vreo 4-5 ani si tata era schimbul 3 se uita la filme porno cu mine in camera si imi mai zicea: "Hai sa ne uitam la filme porno"
Dupa 1 an ce tata a plecat( el ne mai avand nici un contact cu mine dupa ce a plecat deoarece ea nu la mai lasat sa ma vada) a inceput sa lipseasca de acasa.sa mearga cu barbati.sa aduca barbati in casa.Pe la 10 ani a intalnit un tampit in care dupa 3 luni de stat impreuna s-a mutat cu noi.Primul an nu au prea existat scandaluri el usor a indepartat-o de mine.nu ma mai alinta, nu ma mai lua in brate, isi pierdea timpul cu el. Dupa un an el a inceput sa beie si sa piarda bani in cazinou(ceea ce era obisnuinta lui dar un an a rabdat) si cu timpul anilor au inceput ratele in bani din cauza cazinourilor.Eu am crescut cum am crescut.ma plangeam si inca ma plang prietenilor.Nu de mult, de cateva luni a inceput sa incerce sa intre peste mine la baie.Au fost serii repetate, ea e nebuna cand e bauta, si injura tot timpul si blastama.Cu scoala nu o duc prea bine.am ramas corigenta pe vara la mate, i-am spus sa imi de-a niste meditatii sa mai prind ceva dar nu mi-a dat.Sunt zile in care se ia de mine si vine sa ma bata iar eu nu stau si ne luam la bataie.Acum 2 saptamani a trebuit sa platesc fondul scolii 35 lei si i-am spus ei ca trebuie sa platesc. mi-a zis ca sa platesc din banii mei ca imi va da ea saptamana asta 50 de lei. I i-am cerut saptamana asta si a refuzat sa mi dea.Astazi mi i-a dat iar prietenus-o a inceput sa se ratoaie la mine si sa ma injure si sa spuna ca aia 50 de lei sunt ai lui din banii lui etc.Ma tot injurat si l-am lovit si ea a venit sa ma loveasca si el a tras-o si sa ratoiat la mine. L-am impins el iar a venit si l-am lovit el ma strans tare de brate dandu-ma de pereti, ma strans foarte tare si sunt taiata acum la maini.Eu incercam sa-l lovesc si l-am tot lovit si cum nu m-au lasat in pace am fugit si am luat cutitul.am vrut sa dau in el si au venit sa ia cutitul. el ma fortat sa ma pun in genunchi la mandria lui. El ii spune de mica sa ma deie la casa de copii dupa ce cearta a fost gata ea mi-a spus ca il va chema pe tata la arad si daca nu ma ia ma da la casa de copii. I-am spus ca sa ma deie.(chiar acum el a inceput vorba ca ii aud sa ma dea la casa de copii) eu acum cateva luni am dat de tata am vorbit cu el etc dar nu este curios de mine. Ce ma sfatuiti sa fac? Am si inregistrat-o cateva zile cum injura si imi spune sa plec, vecinii si prietenii sunt martori pentru ca ii aude certandu-se.Numai vreau sa stau aici, ma tot intreb cum va fi la casa de copii mi-e frica. Unde voi merge dupa 18 ani. Ce sa fac?sad

15 răspunsuri:
| lolly a răspuns:

Pff daca este o poveste reala.nu am cuvinte. casa de copii crede-ma nu o sa iti fie bine dar nu situ daca e mai rau decat la tine acasa. dupa 18 ani aia o sa te lase pe strada, partea buna e ca acolo (cred) ca nu te bate nimeni si ai copii dar multi au fugit de acolo, nu stiu motivele.si nu poti sa iesi de acolo cand vrei tu. sau sa iti vezi prietenii depinde de casa. poate te da la una stricta cu reguli clare sau.sad chiar nu stiu, incearca sa ii explici tatalui tau situatia ta, ca daca el nu face nimic se va alege praful de tine, spune-i macar sa te ajute pana faci 18 de ani de atunci sa incerci sa te pui pe picioare sa iti gasesti un baiat sa te ajute...sa lucrezi dar spune-i esti minora nu poti face nimic si nici intr-o casa de copii nu ar fi prea bine sa ajungi.problemele tale sunt foarte mari, incearca sa-i explici ca nu este o gluma si tu nu poti lua nici o decizie, cand i se urca lu` maikta alcolul la cap nu mai ai ce face, stiu ce face alcolul din om si daca este intarita decizia ei de `curV@.ru` ei. daca a ajuns sa te bata este o situatia foarte fragila
Eu cred ca ai 2 posibilitati
1. sa mergi la taikto si sa cauti sprijin in el
2. sa fugi de acasa ( nu e o gluma) dar decat sa stai sa te bata, sa isi bata joc de tine sau mai rau sa te dea la casa copilului eu cred ca mai bine merge la taiktosad Sper sa reusesti

| ZOZOKid a răspuns:

Vad ca ai o situatie foarte dificila, nici nu stiu ce sa zic. Pana una alta ai grija ce faci cu inregistrarile alea, s-ar putea sa fie folositoare pe viitor dar vezi sa nu le gaseasca ai tai. Arata-i-le si lui tatalui tau cand poti si spune-i toate astea,, poate ca el nu-si da seama de fapt cat de grava e situatia. Incearca pe moment sa eviti situatiile conflictuale, daca s-a ajuns la pus mana pe cutit, cine stie ce nenorocire s-ar putea intampla. Si nu in ultimul rand, ia legatura cu diriginta ta si spune-i despre toate astea.
Si cel mai important lucru : 116111. Acesta este telefonul copilului, poti suna oricand, apelul e gratuit in retelele romtelecom si cosmote. Pentru mai multe :
http://www.telefonulcopilului.ro/forum/
http://www.copilul.ro/......a5594.html
http://www.telefonulcopilului.ro/
Sper din toata inima ca ti-am putut fi de ajutor, iti doresc toate cele bune si mult noroc. Daca ai nevoie de cineva cu care sa vorbesti, ID-ul meu e luiza_crstn. Nu cred, insa ca vei ajunge la casa de copii, serviciile de asistenta sociala si protectia copilului vor incerca mai intai sa incredinteze custodia, daca nu chiar tatalui tau, atunci macar unor rude. Ai incredere.

| James_2956 a răspuns:

Protectia Copiilor - Politie
Ai putea sa scrii o carte despre povestea asta (scuze daca nu iti place ca glumesc pe seama ta)
Acum pe bune, e greu de inteles, dar nu prea ai de ales.Ai face o decizie inspirata,mai fa rost de niste probe,politie,iei niste bani ca "daune morale",si te duci la casa de copii, in alt oras daca se poate;
Scuze daca raspunsu' e pe langa, dar e greu de pus in pielea ta
Chiar e adevarata toata chestia?

| IlegalSmile a răspuns:

Heii...

Foarte naspa povestea sad

Pai ai putea sa mergi la o ruda, bunici...

Dupa 18 ani ai putea sa mergi departe de acel loc unde sta mama ta vitrega sa te duci undeva incat sa nu mai stie de tine ca ar putea sa fie si mai urat

Aceasta femeie este o c****v [scuzati'mi cuvantul] banuiesc ca pe ea o intereseaza si banii dar in special sa umble dupa barbati

Iar la casa de copii cred ca o sa-ti fie bine. acolo sunt adulti nu ti se va intampla nimic dar dupa 18 ani ai putea sa-ti faci si tu un viitor...sa'ti gasesti un prieten ...sa plecati de acel loc care pentru tine inseamna tortura happy

O seara placuta! Bafta sad

| Anhi a răspuns:

Frate... saraca de tine. Pai eu zic sa incerci sa iei legatura cu tatal tau, adica esti fiica lui si cred ca ar lua masuri, nu stiu, eu zic (parerea mea) sa nu te duci la casa de copii, adice ceu care s-au dus acolo nu au iesit bineoricum ca nici acolo nu e viata roz, sunt batuti si aia, si in plus dupa 18 ani te da afara si nu ai unde sa te duci stai in strada cu o sacosa si nu ai niciun viitor. Eu asta zic i-a legatura cu tatal tau. Eu daca as fi trecut prin asta oricum, plecam de acasa ca eu nu rezist la chestii din astea...

| Diegis_1816 a răspuns:

Este foarte tristă relatarea ta şi în nici un caz nu vei găsi aici soluţia dată fiind complexitatea problemei. Eşti o fată curajoasă şi cred că te vei putea descurca în final. Sugestia mea este să consulţi site-ul ăsta: http://www.dgaspc-arad.ro/ Caută la "Contact" adresa şi mergi la ei. Povesteşte-le situaţia ta. Sunt cei mai în măsură să te ajute! Eu unul îţi doresc baftă şi am un sfat pentru tine: Nu te da bătută NICIODATĂ!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

DUte la protectia copiluli! Nici un copil nu merita sa traiasca ca tine! CAT MAI REPEDE!

| Casandra a răspuns:

Wow...imi pare foarte rau pentru tine...nu stiu ce ar trebui sa faci, dar te sfatuiesc sa te rogi la D-zeu.El te va ajuta

| Adriana_1090 a răspuns:

Buna! in primul rand vreau sa-ti spun sa ai curajul sa treci peste asta si din cauza ca in povestea ta sunt multe semne de intrebare tatal tau,mama ta? infine din toate astea desprind ca trebuie sa ai cap si sa mergi mai departe si crede-ma iti spun asta cu lacrimi in ochii fiindca m-a impresionat ff mult povestea ta si imi imaginez ca sunt eu in locul tau si iti spun din toata inima decat sa ai parte de asa ceva mai bine la casa de copii, gandeste cu inima te rog! la casa de copii o sa fi mai linistita si o sa poti sa te concentrezi pe scoala ca sa iti poti face o cariera respectabila.nu te mai lua la bataie cu ei, incearca sa te interesezi tu singura la o casa de copii si spune-le o data cand poti vorbi cu ei (spune-le ce ai pe suflet spune-le ca esti un om si ca nu poti trai asa, zi-le sa te dea afara si demontreaza ca poti trai independenta) o sa fie greu la inceput poate or sa rada prietenii tai de tine.si ce? nu meriti asta, meriti mai mult si toate astea tin de tine de ce sa dai cu picioru scolii? nu vrei sa devii cineva si sa uiti de parintii tai "adoptivi" a si poate chiar o sa ai noroc la casa de copii sa te ia o familie si o sa pleci departe de personajele acestea. mult noroc

| Adriana_1090 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa-l cauti pe tatal tau urgent, am vazut parinti care nu le pasa de copii lor dar totusi in ochii tatalui vei fi mereu o copila oricum sar purta, asa ca fugi iute la el si nu renunta chiar daca te respinge ii poti spune ca el e tot ce ai pe lume si arata-i inregistrarea. daca propriei tale mame nu-i pasa de tine e dureros dar nu renunta sa incerci la tatal tau posibil sa se indure de tine(strange mai multe dovezi impotriva mamei tale si daca iti vorbeste de tatal tau(maicata) asta va fi in avantajul tau fiindca nimanui nu-i convine sa i se vorbeasca urat) sper ca mi-ai inteles mesajul. bafta

| angy_2105 a răspuns:

Deci straight face am ramas socata.imi pare raw pentru tine.intreaga poveste m-a coplesitsad alte rude nu ai, tatal tau nu vrea sa auda de tine, sa stai cu ei in casa este foarte periculos.te-as sfatui sa te duci la protectia copilului cu inregistrarea si oricum ai zis ca vecinii stiu ce se intampla la tine in casa.nu are de ce sa-ti fie frica a casa de copii am avut prieteni de acolo, mi-au zis ca se simt mult mai bine acolo decat sa stea intr-o casa de destramati.si dupa 18 ani ar trebui sa te ajute macar sa-ti gasesti un serviciu i sa-ti faci viata ta. chiar imi pare nespus de raw:*

| DiBianca explică:

Imi pare rau ca nu am dat mai multe detalii, legat de mama eu locuiesc cu ea si cu prietenul ei, nu am mama vitrega.Nu am rude la care sa merg si as fugi de acasa dar nu am unde si nici bani.Si la casa de copii nu voi avea mari sanse sa fiu adoptata, sunt acum mare, daca cineva vrea sa adopte un copil adopta un bebelus.

| Gabbri a răspuns:

Sincer acumm... de unde ai luat povestea asta? straight face

| waffen a răspuns:

Doar atat spun - Asta e viata-i dura.

| adrianpasare a răspuns:

Eu zic sa merg la politie si ei sa mearga mai departe la protectia copilului.nu este normal sa vina un strain sa isi impuna drepturi in fata unui copil strain. daca ai si filmari sau inregistrari este bine tine bine de ele sa nu le gaseasca ei si mergi sa te ajute cineva.incerca la politie.nu ma pricep asa bine insa nu pot sa nu iti dau un mic sfat.nu pot sa sufar parintii care isi lasa copii de zibeliste.iti doresc multa bafta!