| Zalleah675 a întrebat:

Buna! Am 15 ani si mi-am pierdut buletinu! Maine la ora 15 se fac 24 de ore de cand l-am pierdut. Pentru a declara pierderea sa trebuie sa vina amandoi parintii sau poate sa vina doar unul cu mine?(unul nu poate ajunge din cauza muncii)

3 răspunsuri:
| nukeyly a răspuns:

Te duci singur nu trebuie sa-ti tina nimeni lumanarea, ti se va elibara altul, nu-l declara ca-i pierdut ca s-ar putea sa fi amendat, da-l furat. Sigur ai verificat toate scorburile din casa?

Pe viitor umbla cu o copie xerox trasa in plastic sau scoci, ca e mai safe, te poti legitima si oarecum e ok, si de o pierzi nu mai pierzi timp si nervi sa faci altul original.

Eu m-am reintalnit cu un buletin [pierdut confirmat pe strada in nordul orasului stiu si zona exacta] dupa! 10 ani, cineva l-a adus la adresa de domiciliu, [cica l-a gasit in mijlocul strazii in sudul orasului], ceva SF-uri rrromania te iubesc.

| proserpina22 a răspuns (pentru nukeyly):

Nu e adevărat că poate să meargă singur, cine semnează pentru domiciliu, bunica? Eu l-am pierdut acum două săptămâni și spun pe proprie experiența ce zic, a trebuit sa vină tata cu mine la primărie pentru a semna că mă are pe domiciliul lui. Și nu îti dă nimeni amendă, eu am plătit 7 lei pentru refacerea lui și l-am trecut la pierdere unde scria care e motivul refacerii.

| proserpina22 a răspuns:

Bună! Eu acum doua săptămâni l-am pierdut și acum 3 zile l-am raportat pierdut și am și făcut poza. Nu fă ce a zis cel din comentariul anterior, deoarece nu așa se procedează. Mergi prima dată la primărie împreună cu un părinte care are acte că te ține pe domiciliul lui (eu am fost cu tata pentru că el are casa pe numele lui) și mergi cu certificatul de naștere spunând că ai pierdut buletinul. Persoana de acolo o să ceară buletinul părintelui care te are pe domiciliul lui și o să primești o adeverință precum că el o să te țină în spațiu. De acolo mergi unde se fac buletinele și plătești o sumă mică (eu am plătit 7 lei) și am semnat că motivul refacerii este "pierdere". Atât, practic da, trebuie să vină un părinte cu tine, cel care are casa pe numele lui.