| anonim_4396 a întrebat:

am si eu nelamurie as dori sa plec cu un sofer de tir in europa si stiu ca trebuie sa fac procura sa semneze dar eu cum pot ajunge la el in luxemburg fara isotitor (nu poate venit dupa mine).si in europa doar cu buletinu pot circula(sunt si minor)sad va rog mult un raspuns detaliat :* dau funda! o zi buna!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fiind minor ai nevoie de o declaratie notariala autentica, data de ambii parinti, impreuna sau fiecare separat, prin care isi dau acordul sa pleci in Luxemburg si indica ca insotitor major pe sofer. Acesta trebuie sa aiba si un certificat de cazier judiciar valabil.
Parintele aflat in strainatate poate da declaratia la o reprezentanta diplomatica a Romaniei (Ambasada ori Consulat).
Poti pleca cu cartea de identitate, nu cu buletin de identitate. De altfel nici nu poti avea buletin de identitate, acestea nu se mai fac din 1996, se poate ca nici nu erai nascut atunci.

| clauddiu a răspuns (pentru Ioandelasal):

Da si eu pot pleca singur? pana la destinatie?

| clauddiu a răspuns (pentru Ioandelasal):

Si pot pleca singur la destinatie?

| clauddiu a răspuns (pentru Ioandelasal):

Si pot pleaca singur al destinatie?

| clauddiu a răspuns (pentru Ioandelasal):

Si pot sa ma duc singur pana in luxemburg?

| clauddiu a răspuns (pentru Ioandelasal):

Si ma pot duce singur pana in Luxemburg?

| Ioandelasal a răspuns (pentru clauddiu):

Daca esti minor nu poti pleca singur, nu te lasa sa iesi din tara, este obligatoriu sa ai un insotitor major si declaratia parintilor, asa cum ti-am spus in primul raspuns.
Doar inapoi te-ai putea intoarce fara insotitor major.