| polk a întrebat:

Buna
Am 2 intrebari si vreau un raspuns cat mai detaliat pentru fiecare daca se poate.
Vreau sa trimit un colet in Irlanda pentru ziua unei prietene, e vorba de o cutiuta in care vreau sa-i pun niste sticlute cu lichide pentru tigara electronica. Prima intrebare este, coletul se verifica sau ceva,gen am voie sa trimit chestii de genu prin posta?
A doua intrebare, de ce detalii voi avea nevoie ca sa pot trimite coletul acolo? Gen numele ei complet,adresa cu strada,nr, oras, tara si codul postal? Mai este si altceva?
Multumesc.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Aici ai informatia solicitata:
https://www.posta-romana.ro/......onale.html

Iar aici ai lista materialelor intrezise a fii expediate:
http://www.posta.md/ro/obiecte_neadmise_spre_expediere

Se pare ca, lichidul pentru tigara electronica este usor inflamabil si este interzis pentru transport international.
Vezi ca scrie pe pachetul/ambalajul sau sticulta respectiva, daca este inflamabil sau nu.

| Andreas07 a răspuns:

De-obicei când trimiți in alta tara trimiți prin posta.

Acolo bine-nțeles ca vei completa un formular ca sa zic așa cu toate datele tale ca expeditor, de unde pleacă, adresa complet și destinatar, la fel, adresa completa nume tot.

Bănuiesc ca îți va calcula și greutatea pachetului etc.

Da, ai voie sa trimiți, ele vor fi verificate și ți-am zis, vei completa un formular oricum.

Funda? happy